Atık yağlar evlere deterjan olacak

atik-yaglar-evlere-deterjan-olacak

Aydın Efeler Belediyesi, atık yağ toplama kampanyası başlattı. Muhtarlıklar aracılığıyla gerçekleşecek atık yağ toplama kampanyasında 5 litre atık yağ getiren vatandaşlara 1 litre sıvı deterjan hediye edilecek. Bu kampanya ile çevre, su ve doğanın atık yağlarla kirlenmesinin önüne geçileceğini ve atık yağların yeniden ekonomiye kazandırılacağını belirten Efeler Belediye Başkanı Mehmet Mesut Özakcan, tüm ev hanımlarını, lokantaları, otelleri ve yağ kullananları kampanyaya destek vermeye çağırdı.

Atık yağların su ve çevre kirliliğine dikkat çeken Efeler Belediye Başkanı Mehmet Mesut Özakcan, 14 mahalle muhtarının da katkısıyla atık yağ toplama çalışmalarının başladığını söyledi. Atık yağların bio atık değerlendirme firması tarafından toplanacağını ve değerlendirileceğini ifade eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Mesut Özakcan, 5 litre yağ getiren vatandaşlara firmanın deterjan hediye edeceğini söyledi. Bir litre yağ ile 1 milyon litre suyun kirlendiğini ifade eden Özakcan, “Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir. Alıcı ortamı kirleterek, ortamda yaşayan canlıların yaşam alanlarını yok ederek tahribata yol açar. Atık yağlar suya karıştığı zaman; temiz su yüzeyini kaplar ve suyun hava ile temasını engeller. Havadan suya oksijen transferini önler, zamanla oksijenin azalmasına sebep olur. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir. Lavaboya döküldüğünde, kanalizasyon sistemine sıvanır. Kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına borunun daralmasına ayrıca, yüzde 40 oranında kanalizasyon sisteminin tıkanmasına sebep olur. Kanalizasyona dökülen yağlar atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetini artırır.” dedi.

Bitkisel yağ atıklarının çöp içerisine atılması veya dökülmesinin yasak olduğunu da belirten Özakcan, “Çöpe dökülen atık yağlar çöp depolama alanında sık sık yangın çıkmasına neden olmaktadır. Çöp depolama alanı işleticileri kızartma yağlarının çöpe karışmamasını isterler. Köpekler, ayılar ve bazı kuş türleri bitkisel ve hayvansal yağ atıklarını severler. Bu durum hayvanların bu depolama alanına gelmesine neden olur. Kullanılmış yağlar yer altı sularının kirlenmesine neden olabilir. Kirlenen yer altı sularını temizlemek çok çok pahalı ve zordur. Yer altı suları her ülke için önemli bir içme suyu kaynağıdır. Atık yağların soba, fırın gibi yerlerde yakılması yasaktır. Atık yağlar yakıldığı takdirde içindeki ağır metal ve klor bileşenleri hava ile birlikte, atmosfere salınarak hava kirliliğine neden olmaktadır. Toprağa döküldüğü zaman toprağın yapısını bozar verim kaybına neden olur dolayısıyla bitkilere zarar verir. En önemli yaşam kaynağımız olan sularımızı, hızla kirletir. İnsan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Çevre kirliliğini önlemek, çevre ve insan sağlığını korumak için oluşan bitkisel atık yağları, bitkisel atık yağ toplama sistemine verilmesi gerekmektedir.” dedi.

Hali hazırda Efeler ilçesi sınırlarında bulunan 175 bitkisel atık yağ üreten kurum, kuruluş ve işletme ile yıllık sözleşme yapıldığını aktaran Özakcan, “Bazı okullar, yurtlar ve kamu kurumlarında da toplama noktaları bulunmakta olup ilçemiz sınırları dahilinde yaklaşık olarak 200 noktadan bitkisel atık yağ toplanmaktadır.” dedi. Başkan Özakcan, daha sonra firma yetkilisi Tunay Toksöz ile protokolü imzaladı.

Kaynak : haber46.com
518 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!