Araştırmaya Göre, İkinci El Plastik Oyuncakların Birçoğu Çocuk Sağlığı için Risk Oluşturabilir

Araştırmaya Göre, İkinci El Plastik Oyuncakların Birçoğu Çocuk Sağlığı için Risk Oluşturabilir

Bilim insanları, ikinci el plastik oyuncakların birçoğunda antimon, baryum, brom, kadmiyum, krom ve kurşun gibi tehlikeli elementlerin yoğun olarak bulunduğu keşfetti.

Çevre Bilimleri ve Teknolojisi’nde yayınlanan yeni araştırmaya göre,ikinci el oyuncakların çoğunda kullanılan plastikler, çocukların sağlığı için  risk oluşturabilir çünkü bu plastikler en güncel uluslararası güvenlik kurallarına uymayabilir.

Plymouth Üniversitesi’nden bilim insanları İngiltere’nin Güney Batı’sındaki evlerde, kreşlerde ve sadaka dükkanlarında bulunan 200 adet plastik oyuncağı analiz ettiler.

Bunların arasında,hepsi küçük çocukların çiğneyebileceği bir boyutta olan arabalar, trenler, inşaat ürünleri,şekiller ve bulmacalar vardı.

Genellikle sarı, kırmızı veya siyah renklerde olan birçok inşaat bloğu, figürler ve takı ürünleri, antimon, baryum, brom, kadmiyum, krom, kurşun ve selenyum gibi- uzun süreler boyunca düşük seviyeleri bile çocuklar için kronik olarak zehirlidir – tehlikeli elementlerin yüksek konsantrasyonlarını keşfettiler.

Daha sonraki testler, simüle edilmiş mide koşulları altında (seyreltik hidroklorik asitte ekstre etme) birkaç oyuncağın, Avrupa Birliği Oyuncak Güvenliği Direktifi tarafından belirlenen sınırları aşan miktarda brom, kadmiyum veya kurşun saldığını ve bazı durumlarda kadmiyumun sınır değerini aşan bir miktarının serbest bırakıldığını gösterdi.

Araştırmaya, bireysel oyuncaklardaki elementlerin varlığını analiz etmek için X-ray floresan (XRF) spektrometresini kullanan ve Çevre Biliminde okuyucu olan Dr.Andrew Turner liderlik etti.

Daha önce, süslenmiş içki bardaklarının zararlı seviyelerde kurşun ve kadmiyum içerebileceğini gösteren bir araştırma yapmış ve halk sağlığına yönelik potansiyel tehlikeyi azaltmak için oyun alanı boyaları daha yakından izlenmelidir.

Dr Turner: “Bu Birleşik Krallık’ta bulunan ikinci el plastik oyuncaklardaki tehlikeli elementlerin sistematik olarak ilk kez araştırılmasıdır.” dedi. “İkinci el oyuncaklar aileler için cazip bir seçenektir çünkü doğrudan arkadaşlarından veya akrabalarından onlara kalabilir veya bağış mağazalarından, bit pazarlarından ve internetten ucuza ve kolayca temin edilebilirler. Ancak Oyuncak Güvenliği Yönergesi yeni ürünler için geçerli olmakla birlikte eski oyuncakların geri dönüşümü veya yeniden satışı ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.’’

“Oyuncak Güvenliği Yönergesi’nin tanıtılması ve geliştirilmesi ile birlikte, plastik endüstrisi tehlikeli unsurları yeni oyuncaklardan uzaklaştırmak için adımlar atmak zorunda kaldı. Bununla birlikte, tüketicilerin küçük,yutulabilecek ve parlak renkli eski plastik oyuncaklarla veya bileşenleriyle ilgili potansiyel risklerden daha fazla haberdar edilmesi gerekir.Daha önce kullanılan oyuncakların çekici maliyeti,rahatlığı ve geri dönüştürülebilirliği dışında daha küçük çocuklar için kimyasal atık kalıtı oluşturma potansiyeline sahiptir. ”

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Virüse ve Bakterilere Karşı Gıda Takviyesi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: