Auguste Laurent

Auguste Laurent

Fransız kimyacı Auguste Laurent, 14 Kasım 1808 yılında Haute-Marne,Fransa’da doğdu.

Temel eğitiminin ardından Paris’te prestijli bir üniversite olan Ecole des Mines’da mühendislik alanındaki lisans eğitimini tamamladı.1830 yılından itibaren Ecole Centrale des Arts et Manufactures’da profesör olan Jean – Baptiste Dumas’ın yanında laboratuvar asistanı olarak çalıştı.Çeşitli kısa süreli sanayi yayınları ve Paris’te özel bir kimya okulu çalıştırma girişiminden sonra 1838 yılında Bordeaux Üniversitesi’ne kimya profesörü olarak atandı.Daha sonra aynı yıl içerisinde Anne-Francoise Schrobilgen ile evlendi.

Laurent’in kimyacı olarak kariyeri, Alman kimyacı Friedrich Wöhler’in 1828’de izomerizm olgusunu keşfettikten sonra başladı.Tam olarak aynı bileşime sahip iki bileşiğin çok farklı özelliklere sahip olmasına ve  moleküldeki atomların düzenlenmesinin önemine dikkat çekti. Laurent, düzenli sınıflandırmalarına izin verecek olan organik bileşikler arasındaki ince farkları belirleme sürecinin başlangıcından başlamıştı.Böylece daha önceki çalışmalara dayanarak, izomerler arasında ayrım yapma problemi, Alman kimyacı August Kekulé’nin (1858) yapısal teorisi ve Hollandalı kimyacı Jacobus Vant Hoff’ın (1874) üç boyutlu kimyası ile çözüldü.

Laurent, 1830 yılında Dumas için çalışmaya başladığında, ustası, klor ikamesinin ilk sistematik araştırmasına yeni başlamıştı. Dumas, sonuçlarını elektrokimyasal dualizmin teorisine göre ifade etti; bu kombinasyonun bir elektropozitif bileşen ve bir elektronegatif bileşen arasındaki çekimden kaynaklandığı düşünülüyordu. Radikaller organik maddeler içinde kararlı birimler olarak mevcut görüldü.Laurent, klor sübstitüsyonunu daha da ileri götürdüğü için, özellikle 1830 ve 1835 yılları arasında sübstitüe edilmiş, sübstitüent türevleri olan naftalin durumunda, Dumas’ın kararlı hidrokarbon radikallerini reddetti.Molekülün hidrokarbon çekirdeğinde hidrojenin klor ile ard arda değiştirilmesini gerekli gördü.Böylece, modern notasyonda C10H8 temel nükleus naftaleni, C10H7Br, C10H7NO2 ve C10H6 (NO2) 2’nin yanı sıra yedi türetilmiş çekirdek C10H7Cl, C10H6Cl2, … ve C10HCI7 verir.

Kısa yaşamının çoğunu organik kimya alanında akademik araştırmalara adayan Laurent, özellikle aromatik bileşiklerin kimyası hakkınds oldukça fazla deneysel çalışmalar yaptı.Organik kombinasyonlar teorisi(1835-1837), ekleme ve ikame reaksiyonları arasındaki ayrımın ilk taslağıydı.Kimyasal özellikleri dikkate alan ‘‘sinoptik’’ formüllerle sınıflandırma geliştirdi.1846 yılında Laurent, azotlu bileşiklerle ilgili ‘‘çift sayıların kanunu’’ ile ilgili önemli bir makale yayınladı ve bu onu monobazik ve polibazik asitler arasındaki farkı orantısal sayılar, hacimler, eşdeğerlikler ve bileşiklerin formülleri arasındaki farkı belirtmeye götürdü ve atomlar arasındaki ayrımı belirledi.Bu dönemde amidler ve imitler ile ilgili çalışmaları en önemlilerindendi.

Tüberküloz hastalığına yakalanan Laurent, Fransa ‘da, 15 Nisan 1853’te, 44 yaşında hayatını kaybetti.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …