Paul Lawrence Modrich

Paul Lawrence Modrich

Amerikalı biyokimyager Paul Modrich, 13 Haziran 1946 tarihinde New Mexico eyaletinde doğdu. Duke Üniversitesi’nde biyokimya profesörü ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde araştırmacıdır. Modrich aynı zamanda Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’nin bir üyesi ve Tıp Enstitüsü ve Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir.

Biyoloji öğretmeni olan babası Modrich’ in doğa karşı olan merakını farketmiş ve ona bu alanda destek olmuştur.Lise yıllarından sonra Colorado Institute of Arctic and Alpine Research’de National Science Foundation’ın yaz programına katıldı. M.I.T.’ ye kabul edildi .Modrich, 1968′ de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ nden biyoloji alanında lisans derecesi ve 1973’de Stanford Üniversitesi’nden biyokimya alanında doktora derecesi aldı. 1976 yılında Harvard Tıp Fakültesi’ndeki doktora sonrası çalışmalarının ardından , Duke Üniversitesi’ nde yardımcı doçent olarak göreve başladı ve 1988’de Duke Üniversitesi’nde biyokimya profesörü olarak atandı.

Stanford’dan mezun olduğunda, ligaz adı verilen bir enzimi ve Escherichia coli bakterisinin DNA’sındaki nükleotitlerin bir araya getirilmesini katalizleme becerisini inceledi. Ligaz enzimlerinin, E. coli’deki normal DNA sentezi için gerekli olduğunu ve bu nedenle bakterinin hayatta kalmasının temel faktörü olduğunu buldu. 1970lerin sonlarında, homolog rekombinasyon sırasında edinilen E. coli DNA’sındaki baz çift uyuşmazlıklarını incelemeye başladı. 1980’lerin başnda eşleşmeyen baz çiftlerini analiz etmek için bir yöntem geliştirdi. 1990’ların başında Modrich, eşlenmeyen DNA’nın hedeflendiği ve E. coli hücrelerinde ortadan kaldırıldığı eksizyon mekanizmasını tanımladı.Ayrıca, insan hücrelerindeki uyuşmazlık onarımı mekanizmasını aydınlatarak bakteriler tarafından kullanılan mekanizma ile önemli benzerlikler ortaya koydu.

2015 Nobel Kimya Ödülü, DNA onarımı hakkındaki bilimsel çalışmayla Tomas Lindahl, Paul Modrich ve Aziz Sancar’ a verildi. Alanının  kurucularından biri olarak görülen Lindahl, baz enzimlerin DNA molekülündeki bazları tanıyıp kesip yamaladıkları baz eksizyon tamiri adlı bir süreci kronikleştirdi .Sancar , 1980 lerde hücrelerin ultraviyole ışınlarından veya diğer kanserojen maddelerden gelen DNA hasarını nükleotid eksizyon tamiri denilen bir sistem aracılığıyla onarmak için enzimlerin nasıl kullanıldığını açıklamak için çalışmalar yürüttü. Ve Modrich, 1989’da DNA kopyalanırken üretilen hatalarla ilgilenen üçüncü bir mekanizma olan “uyuşmazlık onarımı” üzerinde çalışmalar yayınladı.

Onurlar ve Ödüller

  1. Amerikan Kanser Derneği Şeref Madalyası. 2005
  2. Akademisyen, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi. 2004
  3. Üye Tıp Enstitüsü. 2003Feodor Lynen Madalyası. 2000
  4. Kanser Araştırmalarında General Motors Mott Ödülü. 1996
  5. Ulusal Bilimler Akademisi üyesi. 1993
1.457 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!