Aves, enerji verimliliği için kojenerasyon tesisi kuracak

aves-enerji-verimliligi-icin-kojenerasyon-tesisi-kuracak

Enerji verimliliğini artırmayı hedefleyen Aves, kojenerasyon tesisi kurmak için kolları sıvadı. Mersin tesisinde rafineri kapasite artırımı yapan firma, bundan sonra daha küçük bütçeli yatırımlara yönelecek.

Aktif olarak dizel ve ham ayçiçeği yağı ticareti yapan Aves, çoklu- tohum kırma, rafinaj ve biyodizel üretim tesisindeki yatırımlarını tamamladı. Aves son olarak 2016-2017 yılında enerji verimliliğini artırmak için kojenerasyon tesisi kurarak çevre dostu bir tesis olmayı hedefliyor. Firma bu yatırımla ayrıca enerji maliyetleriyle birlikte karbon ayak izini de düşürmeyi planlıyor.

Aves Enerji Genel Müdürü Onat Angı, Aves’in 20 yılı aşkın bir süredir uluslararası emtia ticareti alanında faaliyet gösterdiğini söylerken, geçmişte petrolden çimentoya, kükürtten kroma kadar birçok emtiayı çeşitli ülkelerden alıp sattıklarını belirtti. Bu anlamda tedarik zinciri ve lojistik konularında oldukça deneyim sahibi olduklarını ifade eden Angı, 2010 yılında, grup şirketlerinden Aves Depoculuk ve Antrepoculuk A.Ş.’nin çoğunluk hissesini ABD’nin petrol depolama devi NuStar’a sattıklarını ve grubun gelişiminde bu satışın kilit rol oynadığını vurguladı. Angı, 2012 yılında büyük ölçüde bu satıştan gelen fonlarla Mersin’de Türkiye’nin en büyük ve entegre yağlı tohum işleme tesisi yatırımını yaptıklarının altını çizerken, 2012 yılından itibaren tamamen tarımsal emtia, özellikle de yağlı tohumlar ve bitkisel yağların ticareti üzerinde yoğunlaştıklarını ve ağırlıklı olarak tesislerinde işleyebilecekleri ürünlerin alım satımını yapmaya başladıklarını anlattı.

750 bin tonun üzerinde hammadde işleyebiliriz

Bununla bağlantılı olarak 2014’te Erbil’de Irak’ın ilk ve tek bitkisel yağ rafinasyon ve paketleme tesisinin yatırımına başladıklarına dikkat çeken Angı, yatırımlarını şöyle anlattı: “Bu yılın mart ayında paketleme tesisini devreye aldık ve önümüzdeki ay da rafineyi devreye almayı planlıyoruz. Yine bu iki tesisin entegrasyonu ve Erbil fabrikasının hammadde tedarikini sağlamak üzere 70 adet tanker yatırımı yaparak nakliye filomuzdaki araç sayısını 100’e çıkardık. Biyodizel tesisimizin EPDK lisansını Aralık ayında alarak 2015 başında satışa başladık. Yerli tarımın desteklenmesi adına önemli bir yatırımdı. Mersin tesisindeki rafineri kapasite artırımı da 2014 sonunda tamamlandı. Şu anda devam eden ikinci kırma ünitesinin ağustos ayında devreye alınması planlanıyor. Bundan sonra yapacağımız büyük bir yatırım kalmadı. Paketleme ve depolama kapasitelerinin ve verimliliklerinin artırılması için 2015 ve 2016 yıllarında nispeten küçük bütçeli yatırımlar yapacağız. Son olarak 2016-2017 yılında enerji verimliliğini sağlamak için Mersin’deki tesisimize bir kojenerasyon tesisi kurmayı planlıyoruz. Bu yatırımla enerji maliyetlerimizle birlikte karbon ayak izimizi de düşürerek çevre dostu bir tesis olmayı hedefl iyoruz.”

Onat Angı, Mersin’deki tesislerinde kırma kapasitelerinin, yapımı devam eden ikinci üniteleri tamamlanınca günlük 1500 tona çıkacağını ifade ederken, ikinci kırma ve ekstraksiyon ünitelerinin ise Türkiye’de üretilen ve kurulu olan en yüksek kapasiteli ünite olduğunu vurguladı. Ayrıca günde 700 ton ham yağ rafine edebildiklerini ve 800 ton paketleme yapabildiklerini aktaran Angı, biyodizel ünitelerinin günlük kapasitesinin de 150 ton olduğunu bildirdi. “Böylece yılda 750 bin tonun üzerinde hammaddeyi işleyebilecek durumdayız” diyen Onat Angı, Erbil’deki tesisin ise günlük 200 ton rafine ve 600 ton paketleme kapasitesine sahip olduğunu dile getirdi.

Küspe ihracatında pazar lideriyiz

Yurtiçinde ürettikleri ham yağ, rafine yağ, küspe ve biyodizel ile tüm bölgelere ulaştıklarını aktaran Angı, nakliye avantajı nedeniyle satışlarını ağırlıklı olarak Çukurova, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerine yaptıklarını söyledi. Yurtdışında ise ana ihracat pazarlarının hızla tüketimi artan, genç nüfusu yüksek Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri olduğuna dikkat çeken Angı şöyle devam etti: “Biz aslında 4 kategoride ürün üretiyoruz. Kırma tesisimize giren yağlı tohumlar ham yağ ve küspe olarak çıkıyor. Küspe, yem sanayiinin temel girdilerinden biri ve bizim de müşterilerimiz bölgemizde sayıları ve kapasiteleri giderek artan yem fabrikaları ve besi çiftlikleri. Küspe ihracatı konusunda da oldukça iddialıyız. 2014 yılında Türkiye’deki küspe ihracatının yüzde 55’ini gerçekleştirerek bu konuda pazar lideri konumuna geldik. Ham yağlarda yine yem sektörüne satış yapmakla birlikte özellikle güçlü olduğumuz ham ayçiçek yağındaki müşterilerimiz Türkiye’nin her yerindeki rafine tesisleri. Rafine yağ konusunda ise ağırlıklı olarak ihracat yapıyoruz. 2014 yılında Türkiye’deki rafine ayçiçek yağı ihracatının yüzde 15’ini yaptık ve en büyük 3 ihracatçıdan biri olduk. Ülkenin en büyük rafine yağ alıcısı olan Irak’ta pazar payımız yüzde 25 oldu. Biyodizel ise mevzuat gereği yalnızca EPDK lisanslı petrol dağıtım firmalarına satılabiliyor. Yıl sonuna kadar tüm önemli dağıtım firmaları ile satış anlaşması imzalamış olmayı umuyoruz.”

Kaynak : stargundem.com

181 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!