Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Gıda ve Çiçeklerde Uzun Ömrü Keşfetmek

Gıda ve Çiçeklerde Uzun Ömrü Keşfetmek

gida ve ciceklerde uzun omru kesfetmek - Gıda ve Çiçeklerde Uzun Ömrü Keşfetmek

Curtin üniversitesindeki araştırmacı çift sebze, meyve ve çiçeklerin raf ömrünü uzatmak için bozucu etkileri yavaşlatan proseslere öncülük ediyor.

Bu süreç dünya genelinde milyarlarca ton yiyeceğin boşa tüketimini azaltmaya yardımcı olan potansiyele sahip.

Aynı zamanda dünyanın büyüyen populasyonu beslenme mücadelesinde yeni bir silah olarak belirtiliyor ve 2050 yılında 9 milyardan fazla insana ulaşacağı tahmin ediliyor.

Uzun ömürlü gıda üretmek ve daha fazla insanın boşa tüketimini azaltmak için alternatif yollar düşünüldüğünde gıda üretimi artırılabilir. Bu süreçte araştırmacı Prof. Zora Singh ve organik kimyacı Dr. Alan Payne tarafından bahçecilik geliştirildi.

Etilen gazıyla doğal yetiştirildiğinde gıda ve çiçekler önce olgun, daha olgun ve çürümüş. Araştırmacılar “Etilen antogonist” adlı bileşikle çalıştılar. (Kimyada antogonist bir başka proseste madde inhibitörü.) Sonuçta meyve ve sebzeler daha uzun süre taze kaldı ve çiçeklerin yaprakları uzun süre dökülmedi.

Dr. Payne bu yolla yapılan çalışmalarda etilen miktarının azaltılmadığını, meyve, sebze ve çiçeklerin etileni algılamasını önlediğini söyledi.

“Her meyve etilenin bağlandığı reseptöre sahiptir.”

“Ne yapmalıyız ki reseptörü maskeleyelim?”

Prof. Singh %45 daha taze yiyecek ve ürün bozulmadan müşterilere ulaşmasını sağlamak etilenle mümkün. Prof. Singh yaklaşık 20 yıldır gıda alanında çalışıyor ve son birkaç yıldır Dr. Payne de katıldı.

Dr. Payne, ” Başladığımda bu bileşiği nasıl kolay elde ederim ve kolay kullanırım diye düşünüyordum ve bileşiklerle geldiğimde Zora meyve ve çiçeklerle çalışacağı için çok mutluydu” dedi.

Çift etilen blokların şimdiki metoda göre çok yönlü ve daha kullanışlı olduğunu önce ya da sonra ürünün, katı, sıvı, sprey olduğu gibi daldırma, balmumu ya da tütsüleme olabileceğini belirtti.

“Bu bileşiklerin güzelliği yiyecekler büyüdüğü zaman bu fazlara uygulayabilir olamamızdır.” Prof. Singh dedi.

“Daha çok araştırmacıyla bunları denedik, çünkü sanayide zaten kullanılıyor.”

Bu çalışma son günlerde Curtin Ticari Yenilik Ödülünü kazandı.

Araştırmacılar ve Curtin Üniversitesi patentini aldı ve ticari teknolojideki potansiyel ortaklarını arıyor.

Kaynak : phys.org

Haberi Çeviren : Tuğba Nur Akbaba

Üniversite : Gazi Üniversitesi (Gazi Üniversitesi – Analitik  Kimya -Yüksek Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : tugba.nur.25@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Gıda ve Çiçeklerde Uzun Ömrü Keşfetmek

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com