Avokadodaki Bir Bileşik Obezite ve Diyabetle Savaşıyor

Avokadodaki Bir Bileşik Obezite ve Diyabetle Savaşıyor

Fotoğraf: Avokatin B, avokadodan elde edilen bir lipittir.

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre sadece avokadoda (Persea americana) bulunan bir yağ molekülü olan Avocatin B, normalde diyabete yol açan hücresel süreçleri engelleyebilir. 

Guelph Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü’nden Paul Spagnuolo’ya göre sadece avokado yemek, doğal Avokatin B miktarı meyveden meyveye değişkenlik gösterdiğinden ve avokadonun nasıl sindirilip emildiği tam olarak bilinmediğinden dolayı çok etkili olmayabilir.

Obezite, tip 2 diyabetin önde gelen bir nedenidir. Diyabetik hastalarda insülin direnci dolayısı ile kandaki glikoz uygun bir biçimde azaltılamaz. Bu komplikasyonların ortaya çıkmasındaki sebeplerden biri, mitokondrinin yağ asitlerini tamamen yakamamasıdır.

Normalde, yağ asidi oksidasyonu ile vücuttaki yağlar yakılır. Obezite ve diyabet bu süreci engelleyerek oksidasyonun yetersiz kalmasına neden olur.

Profesör Spagnuolo ve ekibi, Avokatin B’nin insülin direncini azaltmak için iskelet kası ve pankreastaki yetersiz oksidasyona karşı koyduğunu keşfetti.

Çalışmada, farelere obezite ve insülin direnci gelişimi için sekiz hafta boyunca yüksek yağlı diyetler uygulandı. Sonraki beş hafta boyunca ise farelerin yarısının yüksek yağlı diyetlerine Avokatin B ilave edildi.

Diyetlerine Avokatin B eklenen fareler, kontrol grubundaki farelerden daha yavaş kilo alımı gösterdiler.

Daha da önemlisi, tedavi edilen fareler daha çok insülin duyarlılığı gösterdi. Bu bulgular, Avokatin B alan farelerin kanlarındaki glikozu yakabildikleri ve insüline tepki geliştirebildikleri anlamına geliyor.

Ayrıca klinik bir çalışmada, Batı diyeti uygulayan katılımcılara diyet takviyesi olarak verilen Avokatin B’nin böbrek, karaciğer veya iskelet kasını etkilemeden kanda güvenle emildiği gözlemlendi.

Bilim insanları insan deneklerde de istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte kilo kaybı gözlemledi.

İnsanlarda kullanımının güvenli olduğu kanıtlanan Avokatin B’nin metabolik hastalıkların tedavisinde etkinliğini test etmek için klinik deneyler yapılması planlanıyor.

Profesör Spagnuolo’ya göre avokadolar kilo kaybına yol açan bir yiyecek olarak tanıtılsa da daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Sağlık açısından obeziteye veya diyabete yol açan metabolik bozuklukları önlemek için dengeli bir diyet ve egzersiz önerilmekte.

Guelph Üniversitesi’nde bir doktora öğrencisi olan Nawaz Ahmed, obezite ve diyabet gibi problemler için çözüm olarak sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmayı önerdiklerini ancak bazı insanlar için bunun zor olduğunu da ekledi.

Kaynak: sci-news.com

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …