Temiz su tüketimi ve plastik borular

temiz su tuketimi ve plastik borular

Dünyada her gün yaklaşık 6 bin çocuğun sağlıksız ve kirli sular yüzünden hayatını kaybettiği, temiz su için en geçerli çözümün plastik borular olduğu belirtildi.

Bugün 7 milyara ulaşan dünya nüfusu ve iklim değişikliği doğal kaynakları eritmeye devam ediyor. Yakın bir gelecekte tüm dünyanın susuz kalabileceği konuşulurken; mevcut suyun verimli kullanımı ve kaliteli bir şekilde insanlara ulaştırılması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalar dünyada her gün yaklaşık 6 bin çocuğun, sağlıksız ve kirli sular yüzünden öldüğünü ortaya koyuyor. Bir milyardan fazla insan ise temiz içme suyuna erişemiyor.

Öte yandan Asya ve Afrika ülkelerindeki kuraklık çığ büyüyor. İnsanlar, su kirliliği ile mücadelede en yüksek verimi sağlayacak ürünleri tercih ediyor. Bu doğrultuda yüksek enerji verimliliği, maliyet avantajı, dayanıklılığı ve taşıma kolaylığı ile plastik borular, alternatiflerine göre bir adım öne geçiyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastiğin hayatımıza kattığı faydaların kamuoyu ile paylaşılması hedefiyle hazırladığı raporların ilkini yayımladı. Plastiğin hayatımızdaki vazgeçilmezliğini bir kez daha gözler önüne seren plastik boru raporunda, Türkiye ve dünyada yoğun bir şekilde kullanılan plastik borular ile ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.

Türkiye ve AB’de paylaşılan “Plastik Boru ve Su” başlıklı rapora göre, özellikle Avrupa, NAFTA ve gelişmekte olan Asya ülkelerindeki alt yapı yatırımları büyük bir plastik boru pazarının oluşmasını sağladı. Bugün dünya plastik boru kullanımı yılda ortalama %6-7 oranında artıyor. Atık su, drenaj, doğal gaz dağıtım şebekelerinin yenilenmesi ve inşaat sektöründeki gelişmeler plastik boru tüketimini olumlu etkiliyor.

Dünyada su kaynaklarının giderek azalması ve bu kaynakların verimli kullanılmasına duyulan ihtiyaç, suyun dağıtımı için yapılan çalışmaların önemini artırıyor. Suyu sağlıklı ve hijyenik yollarla ulaştırmak amacıyla etkin iletişim ağlarının kurulma zorunluluğu plastik boru sektörünün pazarını büyütüyor. Bu ihtiyaç ve gelişim, plastik boru üreten firmaların Ar-Ge çalışmalarını da artırıyor.

Türkiye, geçen yıl 850 bin ton plastik boru üretti

Türkiye’de plastik boru üretim kapasitesi 1,1 milyon ton civarında. Bu kapasitenin yaklaşık %60’ını yumuşak, %40’ını da sert borular oluşturuyor. 2014 yılında 850 bin tonluk plastik boru üretilen Türkiye, 351 bin ton ihracat, 23 bin tonluk da ithalat yaptı. Yurtiçi plastik boru tüketimi ise aynı dönemde 522 bin ton olarak gerçekleşti. Buna göre Türkiye’nin toplam plastik boru üretiminin %40’ından fazlası ihraç edilirken; yurtiçi tüketimin %4’ü ithalatla karşılandı.

Türkiye 125’in üzerinde ülkeye plastik boru ihracatı yapıyor. En çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler sırasıyla; Irak, Rusya, Türkmenistan, Bulgaristan ve Azerbaycan.

Plastik boru ile yaşam kalitesini artırabiliriz

Plastik borular sayesinde milyarlarca litre içme suyu tasarruf edilirken su, doğalgaz ve diğer günlük ihtiyaçlar daha ucuza sunulabiliyor. Su pompalarken harcanan elektrik azaltılabiliyor ve en önemlisi temiz suya ulaşılıyor, böylece yaşam kalitesi artırılıyor. Tarım sulama sistemlerine de uygun olan plastikler, kuraklığa alternatif çözüm üretiyor, sağlıklı ve doğal gıdalara ulaşmaya yardımcı oluyor.

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, şunları söyledi:

“Bugün dünya nüfusu 7 milyara ulaştı ve bu sayı giderek artıyor. Buna karşılık dünyanın su kaynakları yenilenemiyor ve dünya nüfusuna yetmiyor. Gelecek tahminlerinde dünyanın en büyük sorununun yaşam kaynağı ‘su’ olacağı yer alıyor. Su kaynaklarının çeşitli nedenlerle yok olduğu günümüzde birçok sorunla karşı karşıyayız. Susuzluk, kuraklık, açlık ve daha birçok sorun… Bu doğrultuda su kaynaklarının verimli kullanılması ve temiz suyun en kaliteli şekilde insanlara ulaştırılması hayati önem taşıyor. Plastik borular bu açıdan önemli bir görev üstleniyor. Plastik boru dünyada 55 yıldır kullanılıyor. Sağlam, esnek, çevreci olmaları, enerji verimliliği sağlamaları, maliyet avantajı, uzun süreli dayanıklılıkları ve taşıma kolaylığı gibi birçok avantaja sahip. Bu avantajlar sayesinde her sektörde kullanılabiliyor.”

Yavuz Eroğlu sahip oldukları avantajlar ile sadece içme suyu şebekelerinde değil, petrol ve doğal gaz şebekelerinden kanalizasyon sistemlerine, tarımsal sulamadan ısıtma sistemlerine kadar birçok sektörde plastik boruların kullanımının giderek arttığının altını çizdi.

Neden plastik boru? 

  • Plastik borular, esnemez demir borulara göre çok daha dayanıklıdır.
  • Plastik boru hafifliği sebebiyle nakliye, elleçleme ve döşeme esnasında enerji tasarrufu sağlar. Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde su pompalamak için gereken enerji düşer.
  • Alternatiflerine göre uzun kullanım ömrüne sahip olan plastik borular, ayrıca geri dönüştürülebilme özelliğiyle de yüzlerce yıl devam edecek bir yüksek sürdürülebilirlik düzeyi sağlar.
  • Plastik borular paslanma, aşınma, kimyasallar ve darbelere karşı metal borulara oranla olağanüstü derecede dirençlidir.
  • Doğru koşullarda döşendiğinde 100 yıldan uzun bir süre kullanılabilir.
  • Esneklikleri ve düşük ağırlıkları sayesinde kolayca döşenebilirler, dayanıklılıkları nedeniyle az bakım gerektirirler. Bu nedenle plastik borular kullanıldığı her yerde düşük maliyetli çözümler sunar.
  • İçme suyuna yönelik tüm boru malzemeleri ve ürünleri CEN standartlarına uygun şekilde test edilerek onaylanır. Gönül rahatlığıyla içme suyunda kullanılabilir.
  • Plastik boru malzemelerinin ısı geçirgenliği düşüktür.
  • Plastik borular çamur tahliyesinde de mükemmel bir iş çıkarır.

Kaynak : gidahatti.com

1.552 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!