Avrupalılar Antimikrobiyal Direnci Engellemek İçin “İnsan Sağlığı” Planı Yapıyor

Avrupalılar Antimikrobiyal Direnci Engellemek İçin İnsan Sağlığı Planı Yapıyor

Eylem planı insan ve hayvan sağlığını birlikte ele almaktadır.

Avrupa Komisyonu epidemiloji çalışmalarını hızlandırmak, çiftlik hayvanlarında antibiyotik kullanımını daha sık gözlemlemek ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek üzere somut eylemlerle antimikrobiyal dirençle mücadele planı hazırlatıyor.

Antimikrobiyal direnç sadece AB’de 6 ayda 25.000 ölümle sonuçlanan ve sağlık hizmetlerine 1,5 milyar € maliyeti olan yeni gelişen büyük bir problemdir. Avrupalı vatandaşlar arasında antibiyotik kullanımı son 10 yılda istikrarlı bir düşüş göstermesine rağmen yeterince bilinmemektedir. Avrupalıların %44 ü antibiyotiklerin soğuk algınlığı ve gribi karşı etkisiz olduğunu bilmemektedir.

Komisyonun İnsan Sağlığı planı;

  • Avrupa’yı en iyi uygulama bölgesi haline getirmek
  • Araştırma ve yeniliği arttırmak
  • Küresel gündeme şekil vermek

üzere 3 temel konu etrafında toplanmaktadır. Plan; insan ve hayvan sağlığını sağlık bakımındaki gibi tarımda antibiyotik kullanımını azaltmaya odaklanarak birbirine bağlı olarak ele alınmaktadır. İlk belge; doktorları, hemşireleri ve eczacıları hedef alan antimikrobiyalleri tedbirli kullanmaya teşvik eden yönergelerden oluşmaktadır.

Plan var olabilecek yatırımların maddi olmayacağını belirtti. 2016’da İngiltere Ekonomisti Jim O’Neill; yeni antibiyotik geliştirmek için 10 yılda 40 milyar TL’ye ihtiyaç olacağını belirtti.

Kaynak : chemistryworld.com

855 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!