Sanayi, ABD Karbon Vergisini Destekliyor

Sanayi, ABD Karbon Vergisini Destekliyor

EXXONMOBIL, bir grup cumhuriyetçi tarafından ikili iklim eylemi için hazırlanan ABD karbon vergisi planlarını destekleyen, endüstrinin devleri arasındadır. Plan, İklim Liderlik Konseyi tarafından ileri sürülmüştür ve kademeli olarak artan karbon vergisini kullanmayı amaçlamıştır.  40 $/ton’dan başlayan fiyat, endüstriye karşı nötr bir gelir olabilirdi, böylece gelirin tamamı halka arz olacaktı.

Önerinin amacı; Demokratlardan iklim değişikliğine değinmek konusunda daha şüpheci olan Cumhuriyetçileri, ‘serbest piyasaların ve sınırlı hükümetin tutucu ilkelerini somutlaştıran’ bir yol olduğuna ikna etmektir.

Konsey,  iklim ilerlemesinin durduğunu ve 30 yıl içerisinde ortaya çıkacak çevresel yararlar için şu anda bireyleri kısa vadeli masrafa maruz bırakmanın zor olduğunu belirtiyor.  Halka günümüzdeki çevresel davranışları ile ilgili ödül verilmesi birçok şeyi değiştirebilir. Örneğin önümüzdeki yıl, 4 kişilik bir aileye 2,000 $ ödenmesi bekleniyor.

Sanayi, Obama yönetimi tarafından belirlenen karbon düzenlemelerinin geri alınması için planı destekledi. Destekleyen firmalar arasında; BP, GM, Johnson & Johnson, P & G, Pepsico, Shell, Total ve Unilever yer alıyor.

İkili destek yasa olarak geçebilirse; önlemler endüstriye, Beyaz Saray’a Cumhuriyetçi ve Demokrat bir cumhurbaşkanı geçmesi durumunda iklim düzenlemelerinin korkmadan yatırım yapabileceği konusunda katkıda bulunacaktı. Ocak 2017’de iktidara gelen Donald Trump, o günden beri Obama’nın Temiz Enerji Planını bitirme ve ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ndan çıkarmayı vaat ediyor.

ABD endüstrisini korumak ve vatandaşlara olan kârını artırmak için önlemler, sınır karbon vergileri olmayan ülkelerden yapılan ithalat için konulacak olan vergileri de kapsıyor.

Karbon kârı planı 3 önemli yolla etkisini gösterebilir. Birincisi, ilk olarak giderek artan karbon vergisi, mevcut enerji ve ulaşım alt yapılarının teknolojik inovasyonu ve büyük ölçekli olması için teşvik ediyor. İkincisi, artan fosil yakıt maliyeti, şirketlerin enerji piyasasında olmaları için uzun vadeli yatırımlara teşvik ediyor. Üçüncüsü Council’in yazdığına göre kâr payının, nakit harcamayı önleyici bir etkisi vardır.

Plan, James Baker III tarafından oluşturulmuştur ve ünlü fizikçi Stephen Hawking ve Conservation International gibi çevresel gruplar da dahil olmak üzere birçok kişi tarafından destekleniyor.

Kaynak : thechemicalengineer.com

205 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!