Bağırsak Mikrobiyomu

Bağırsak MikrobiyomuVücudumuzda yalnız değiliz. Her insanın içinde yaşayan trilyonlarca mikroorganizma (bakteri, virüs, mantar ve diğer yaşam formları)toplu olarak mikrobiyom olarak bilinen sistemi oluşturur. Çeşitli organların farklı mikrobiyal sakinleri vardır ancak biyomedikal araştırmalarda en çok dikkat çeken bağırsaktaki mikroorganizmalar.

Bağırsak mikroorganizmalarının sağlık ve rahatsızlıklarda oynadığı rolünü daha iyi kavramak için, dünyanın dört bir yanından araştırmacılar “ iyi bir bağırsak mikrobiyomunu” neyin oluşturduğunu araştırıyor. Sonuçta, bağırsakta yüzlerce farklı bakteri türü vardır (bazıları patojenik ve bazıları faydalı). Computational Biyolog Eran Segal, mikrobiyom verilerinin toplanmasının; ilaç keşfini dönüştürebilecek ‘derin fenotipleme’ yaklaşımına önderlik edeceğini savunmakta ve sağlığı geliştiren bazı probiyotik türlerin araştırılması, bu konunun ilaç gelişimini teşvik edebilecek biyolojik bilgileri sunmakta olduğunu savunmakta.

Birçok hastalığın bağırsak mikrobiyomunda ki süreçlerden etkilendiği düşünülmekte. Bunlara kanser, multipl skleroz gibi otoimmün bozukluklar ve otizm spektrum bozukluğu da dahil. Bağırsak mikrobiyomu ayrıca bazı akıl sağlığı terapötikleri de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla güçlü bir şekilde etkileşir ve ilaçların etkilerini etkiler.

Bağırsak mikrobiyomunun sağlık üzerindeki önemini ispatlayan kanıtlarla sentetik biyologlar mikrobiyomu; hem bireysel tür düzeyinde hem de bir ekosistem olarak, hastalığın gelişimini engellemek için tasarlamaya çalışıyor. Bağırsak mikrobiyomunun nasıl etkilenebileceğine dair halkın ilgisi de artmakta( bu merak genellikle kişisel diyet seçimleri odaklı). Mikrobiyolog Peter Turnbaugh bunu, hangi gıdaların sağlığımıza fayda sağlayacağını değil, bağırsak mikroorganizmalarımızın ve yediklerimiz arasındaki etkileşimlerden hangi tıbbi anlayışların çıkarılabileceği sorusuna dikkat çekiyor.

Bağırsak mikrobiyomu üzerinde bu görünen ve bilinenlerden daha fazla ele alınabilecek araştırma devam etmektedir.

Bu yazıyı oluştururken Danone Nutricia Research’ün mali desteğini kabul etmekten memnuniyet duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi, Nature tüm içeriğin sorumluluğuna sahiptir.

Kaynak: nature.com

Okumanızı Öneriyoruz

Bu Biyoelektronik Cihaz Çeper Potansiyelini Benzeri Görülmemiş Bir Şekilde Kontrol Edebiliyor

  Bu biyohibrit cihaz otomatik öğrenme algoritması(bknz: machine learning algorithm)  tarafından çalıştırılan bir kapalı döngü …