Bağırsak Mikrobiyomu

Bağırsak MikrobiyomuVücudumuzda yalnız değiliz. Her insanın içinde yaşayan trilyonlarca mikroorganizma (bakteri, virüs, mantar ve diğer yaşam formları)toplu olarak mikrobiyom olarak bilinen sistemi oluşturur. Çeşitli organların farklı mikrobiyal sakinleri vardır ancak biyomedikal araştırmalarda en çok dikkat çeken bağırsaktaki mikroorganizmalar.

Bağırsak mikroorganizmalarının sağlık ve rahatsızlıklarda oynadığı rolünü daha iyi kavramak için, dünyanın dört bir yanından araştırmacılar “ iyi bir bağırsak mikrobiyomunu” neyin oluşturduğunu araştırıyor. Sonuçta, bağırsakta yüzlerce farklı bakteri türü vardır (bazıları patojenik ve bazıları faydalı). Computational Biyolog Eran Segal, mikrobiyom verilerinin toplanmasının; ilaç keşfini dönüştürebilecek ‘derin fenotipleme’ yaklaşımına önderlik edeceğini savunmakta ve sağlığı geliştiren bazı probiyotik türlerin araştırılması, bu konunun ilaç gelişimini teşvik edebilecek biyolojik bilgileri sunmakta olduğunu savunmakta.

Birçok hastalığın bağırsak mikrobiyomunda ki süreçlerden etkilendiği düşünülmekte. Bunlara kanser, multipl skleroz gibi otoimmün bozukluklar ve otizm spektrum bozukluğu da dahil. Bağırsak mikrobiyomu ayrıca bazı akıl sağlığı terapötikleri de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla güçlü bir şekilde etkileşir ve ilaçların etkilerini etkiler.

Bağırsak mikrobiyomunun sağlık üzerindeki önemini ispatlayan kanıtlarla sentetik biyologlar mikrobiyomu; hem bireysel tür düzeyinde hem de bir ekosistem olarak, hastalığın gelişimini engellemek için tasarlamaya çalışıyor. Bağırsak mikrobiyomunun nasıl etkilenebileceğine dair halkın ilgisi de artmakta( bu merak genellikle kişisel diyet seçimleri odaklı). Mikrobiyolog Peter Turnbaugh bunu, hangi gıdaların sağlığımıza fayda sağlayacağını değil, bağırsak mikroorganizmalarımızın ve yediklerimiz arasındaki etkileşimlerden hangi tıbbi anlayışların çıkarılabileceği sorusuna dikkat çekiyor.

Bağırsak mikrobiyomu üzerinde bu görünen ve bilinenlerden daha fazla ele alınabilecek araştırma devam etmektedir.

Bu yazıyı oluştururken Danone Nutricia Research’ün mali desteğini kabul etmekten memnuniyet duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi, Nature tüm içeriğin sorumluluğuna sahiptir.

Kaynak: nature.com

207 Kez Okundu

Nurevşan Gündoğdu

22 Ağustos 1998 Kütahya Emet doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerimi Niğde'de bitirdim. 2016 yılında Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümüne başladım ve şuan son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda ISWA Young Professionals Group ve ÜNİHAK üyesiyim. 2019 Şubat ayında bilimdeki gelişmeleri siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak için İnovatif Kimya ailesine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!