Kimya Sektörünün 10 Aylık İhracatı 12,9 Milyar Dolar

kimya-sektorunun-10-aylik-ihracati-12-9-milyar-dolar

Kimya sektörünün ihracatının, 2015 Ocak-Ekim döneminde 12,9 milyar dolar olduğu bildirildi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliğinden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, kimya sektörünün ihracatı ekimde değer bazında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 12,4 azalarak 1 milyar 310 milyon 655 bin dolara indi.

Böylece sektörün ihracatı, 2015 Ocak-Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,6 gerileyerek 12 milyar 900 milyon dolara düştü.

Kimya sektörünün ekim ayında en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke Irak, Almanya ve Mısır şeklinde sıralandı. Bu dönemde Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Rusya, İngiltere ve İran da en fazla ihracat yapılan diğer ülkeler arasında öne çıktı. Ocak-ekim döneminde de Irak, Mısır ve Almanya sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkeler oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kurulacak yeni hükümetin ekonominin gelişimine yön vereceğini belirterek, ekonomik büyümenin ve ihracat artışının sürdürülmesinde istikrarın önemine dikkati çekti.

Akyüz, kimya sektörünün, pek çok sektöre ara malı ve hammadde girdisi sağlayarak sanayinin nabzını tuttuğunu dile getirerek, “Ancak maalesef gerek ekonomik gerekse siyasi belirsizlikten en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Diğer yandan ülkemizin üretime döndürülebilir, kalıcı yatırımlara çok ihtiyacı var. Bu da ancak güven duyulan bir ortamla mümkün olabilir. Kurulacak yeni hükümetin ekonomimizin istikrarlı gelişime katkı sağlamasını temenni ediyor ve yüksek katma değerli ürüne daha fazla destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Akyüz, bu yıl 5’incisi düzenlenecek Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nı 14 Kasım’da gerçekleştirileceğini aktararak, plastik, ilaç ve eczacılık, kozmetik, boya gibi alt sektörlere seslenen ve 30 projenin değerlendirileceği etkinliğe sanayicilerin ilgisini beklediklerini de vurguladı.

Kaynak : haberler.com

214 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!