Balın Gücünü Proteinleri ile Anlamak Mümkün

Balın Gücünü Proteinleri ile Anlamak Mümkün

Fotoğraf  : Bal proteinleriyle ilgili yeni veriler yenilikçi tıbbi uygulamalara yol açabilir.

Bal, dünyadaki mutfaklarda bulunabilecek bir temel mutfak maddesidir. İnsanlar tarih boyunca bal kullanmış ve uzun raf ömrü ve tıbbi özellikleri onu eşsiz, çok amaçlı bir doğal ürün haline getirmiştir.

Tatlı madde hakkında çok şey biliniyor gibi görünmesine rağmen, proteinleri hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliniyor. Şimdi araştırmacılar, ACS’nin Doğal Ürünler Dergisi’nde, yeni tıbbi uygulamalara yol açabilecek bal proteinleri hakkındaki yeni verileri rapor ediyorlar.

Avrupa bal arısı Apis mellifera Linnaeus, nektarını çeşitli bitkilerden toplayıp, viskoz ve şekerli bir maddeye dönüştürerek imza ürününü yaratır. Bal çok değerli bir gıda ürünüdür ve yaralar, solunum yolu enfeksiyonları ve diğer rahatsızlıklar için doğal bir ilaç olarak lanse edilmiştir. Ekonomik önemi nedeniyle ürün menşe ülkesini veya balın yapıldığı bitkiyi yanlış tanıtarak, içine polen veya başka maddeler ekleyen sahtekârlar artmıştır. Bu nedenle, balın kimyasal yapısı hakkında birçok çalışma yapılmış, ancak proteinlerini tanımlamak için pek bir şey yapılmamıştır. Bunun nedeni, proteinlerin çok küçük miktarlarda bulunmasıdır, bu da analizi zorlaştırır. Böylece, Tomas Erban ve arkadaşları, birkaç balın proteomik bir analizini yaparak bu zorluğu üstlendiler.

Araştırmacılar, çoğu Çek Cumhuriyeti’nden gelen on üç farklı balın proteomunu analiz ettiler. Kütle spektrometrisi kullanılarak, ekip bilinen ve daha önce bildirilmeyen proteinleri tanımladı ve her bir numunedeki miktarlarını belirledi. Toplam protein miktarı değişse de, örnekler benzer oranda protein içeriyordu. Araştırmacılar ayrıca, tatlı maddenin antimikrobiyal özelliklerinde rol oynayan hymenopaectin gibi daha önce balda bildirilmeyen proteinler buldular. Ek olarak, sonuçlar mevcut çeşitli alerjenlere ışık tutuyor ve bu bilgi bal ve arı alerjilerinin tedavisi konusunda daha fazla araştırma yapılmasını kolaylaştırabilir.

Kaynak: azom.com

488 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!