Balinaların Kamuflajı “Fısıltı”

Balinaların Kamuflajı "Fısıltı"

Fotoğraf: Yavrusu ile birlikte bir dişi Kuzey Atlantik çubuklu balinası.

Araştırmacılar, dişi Atlantik çubuklu balinalarının yavruları ile iletişim kurmak için seslerini alçaltarak fısıldadıklarını ve bu durumun avcı hayvanlardan korunmalarını sağladıklarını belirtmişlerdir.

Bazı tür yetişkin balinalar boyutları nedeniyle avcı hayvanlar tarafından avlanmaktadır lâkin genç olanların avlanması daha yaygındır.

Bir grup bilim insanı, geriye kalan 500 bilinen tür arasında tek nesli tükenmekte olan çubuklu balinaların ses örneklerini incelemek için mikrofonlar kullanmışlardır.

Bulgulara göre, anne ve yavruların, genç veya hamile çubuklu balinalarla kıyaslandığında yüksek, uzak mesafeye ulaşan seslerini azalttıkları, iletişim kurmak için çok düşük sesleri kullanmayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir.

Tipik seslenmesinin, bir kilometre öteden duyulabildiği çubuklu balinaların, alçalttıklarında ise seslerinin 100 metre mesafede işitilebildiği keşfedilmiştir.

Biology Letters dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı “Bu düşük genlikli sinyaller, anne-yavru iletişimini sağlar iken avcı hayvanlar tarafından fark edilme riskini en aza indirebilir,” demiştir.

Katil balinalar gibi balina avlayan hayvanlar denizde avlarının yerini tespit edebilmek için seslerden faydalandıkları düşünülmektedir.

Makaleyi görüntülemek için “Yavrulama Bölgelerindeki Kuzey Atlantik Çubuklu Balinalarının Anne-Yavru İletişiminde Akustik Kamuflaj Yeteneği” buraya tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Bu Biyoelektronik Cihaz Çeper Potansiyelini Benzeri Görülmemiş Bir Şekilde Kontrol Edebiliyor

  Bu biyohibrit cihaz otomatik öğrenme algoritması(bknz: machine learning algorithm)  tarafından çalıştırılan bir kapalı döngü …