Bansky, Endüstriyel Kirleticilere Yürek Parçalayıcı Bir Darbe Vurdu

Bansky, Endüstriyel Kirleticilere Yürek Parçalayıcı Bir Darbe Vurdu

Bansky’nin ormansızlaşmayı protesto etmekten iklim değişikliğine dayanan grafiti savaşına kadar zaman zaman çevresel temaları konu edindiği bilinmektedir.

Son çalışması açık bir şekilde en çevre dostu çalışmalarından biridir ve katılıyorum ki en dokunaklısıdır.  Eserin kendisi “karda” oynayan bir çocuğu tasvir ediyor, fakat daha yakından bakıldığında yağan karın aslında köşede çizilen bir çöplük ateşinden gelen küller olduğu fark ediliyor. Ancak bu eseri asıl tanıtan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından İngiltere’nin en kirletilmiş bölgesi kabul edilen bir Güney Galler kasabası olan Port Talbot’un sinai manzarasını göstererek başarıyla biten videodur. Bu videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz

https://www.instagram.com/p/BrkqwhnlNjR/

Bansky kendisine gizlice isim yaparken Güney Galler sularının diğer tarafında büyüyen biri olarak bu parça bana özellikle anlamlı gelmektedir(Yazar:Sami Grover). Bölgede çevresel anlamda çok fazla ilerleme kaydedilmesine karşın – doğrusu ne zaman evimi ziyaret etsem Güney Galler kıyı şeridi boyunca devam eden rüzgar türbinlerini görmek için suyun karşısına bakarım- bütün toplulukların karbon yoğun sanayileşmenin sonuçlarının üstesinden gelmek için geride bırakıldığına dair bir belirsizlik vardır.

Bu nedenle iklim değişikliği konusunda ciddi bir seferberlik, aynı zamanda çevresel adalet, ekonomik fırsat ve her zamanki gibi iş zekasını taşıyan topluluklar için tam bir geçişe odaklanmayı da içermelidir.

Bansky’ye bu mesajı ilettiği (ve memleket hasreti çeken bana çok daha fazlasını hissettiren mükemmel Güney Galler aksanını içerdiği için) teşekkürler.

Kaynak: TreeHugger.com

11 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

Kopyalamak Yasaktır!