Besin Alerjisi Testi ve Balıkla İlgili Teşhisler

Besin Alerjisi Testi ve Balıkla İlgili Teşhisler

Avustralya’daki James Cook Üniversitesi ‘nin  bilim adamları ;balık alerjisi testlerinde yaygın olarak kullanılan malzemelerin  pek de güvenilmez olduğunu kanısına vardılar.

Potansiyel olarak hayatlar tehlikeye atılıyor.

JCU’nun Avustralya Tropikal Sağlık ve Tıp Enstitüsü’nün (AITHM) doktora adayı Thimo Ruethers’in başkanlığındaki bir ekip, Avustralya’da balık alerjisinin teşhisinin en yaygın yolu olan cilt delme testi için kullanılan ticari olarak hazır olarak satılan 26 balık preparatını değerlendirmeye aldı.

Ruethers, “Mevcut alerjen miktarının çok çeşitli ve bazı preparatlarda büyük balık alerjenlerinin  belirlenemediğini tespit ettik. Bu, test edilen bir kişinin balığa alerjik olmadığını gösteren birçok deri  delme  testinin de yanlış olabileceğini gösteriyor” dedi.

AITHM’den Profesör Andreas Lopata, gıda alerjisi tanısının problemler içerdiğini söyledi.

“Cilt testi(delme yolu ile)  testi için ticari preparatların standardizasyonunu gerektiren düzenlemeler yoktur, iyileştirilmiş preparatlar pahalı ve çoğu zaman  da  imkansızdır.” Dedi.

Bay Ruethers, cilt alerji testlerinden elde edilen sonuçların mevcut hazırlıklar balık alerjisinin teşhisinde güvenilmez göründüğü için sorgulanması gerektiğini söyledi.

“Acilen;   balık alerjisini teşhis etmek için, hele ki  ciddi ve sıklıkla hayati tehlike arz eden bir bağışıklık hastalığı  için güvenilir araçlara ihtiyacımız var. Mevcut testler, hayatları tehlikeye sokarak yanlış ve negatif etkili olabilir” dedi.

Profesör Lopata, deniz mahsullerinin  bu sıralarda Avustralya’da alerjiye bağlı ölümlerin bir numaralı nedeni olduğunu  da ekledi. Kendisi  ve ekibi deniz ürünleri alerjisi için ileri teşhis ve tedavi üzerine çalışıyor.

Profesör Lopata, Avustralya’da farklı alerjenler içeren yüzlerce farklı balık türünün tüketildiğini, ancak alerji testi için ticari preparatların sadece dört çeşit için mevcut olduğunu ekledi.

Geçmiş:

Balık alerjisi, çocukluktan sonra gelişmemiş olanlar içinde  dünya çapında en yaygın gıda alerjilerinden biridir. Alerjik reaksiyonlar hayatı bile  tehdit edici olabilir ve ciddi, kronik bağışıklık hastalığının  ise tedavisi yoktur. Balık alerjisi olan insanlar, potansiyel olarak balık içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır.

JCU’daki araştırma ekibi şu anda alerjenleri için 100’den fazla Avustralya balık türünü değerlendirmektedir. Son zamanlarda görülen bir keşif, balık alerjisi hastaları için ‘umut ışığı’ oldu. Bu da , kıkırdak bir iskelete sahip balıkların,  kemik iskeletli  sahip balık türlerine göre daha az alerjen oldukları bulundu.

Daha ileri ve detaylı  araştırmalar devam etmekte olup, balık alerjisinden muzdarip   olan  hastalar için ;balık alerjisi riski olmayan ve güvenli balık menülerinin belirlenmesinde öncü olacağı  umulmaktadır.

Öykü Kaynağı: James Cook Üniversitesi .

Kaynak : sciencedaily.com

723 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!