Biberlerin Acı Seviyesini Ölçen Uygulama Geliştirildi

Biberlerin Acı Seviyesini Ölçen Uygulama Geliştirildi

Cihaz,biberlere acı tadı veren kapsaisin adlı bileşiği algılar.

Biber ne kadar acı? Biber şeklindeki yeni bir cihaz yemeğe biber eklemenin ağzı yakıp yakmayacağını hızlı bir şekilde tayin ediyor.

Chilica-pod adı verilen cihaz biberlerin ne kadar acı olduğunu tespit etmek için kapsaisin seviyesini tespit ediyor.Genel olarak, bir biber ne kadar çok kapsaisin içeriyorsa, tadı o kadar acı olur. Araştırmacılar, 23 Ekim’de  ACS Applied Nano Materials’e Chilica-pod’un acıya neden olan molekülün son derece düşük seviyelerini hassas bir şekilde tespit edebildiğini bildirdi.

Tayland Hat Yai’de ki  Prince of Songkla Üniversitesinden analist Warakorn Limbut cihazın bir gün önce pişmiş yemeklerde ki biberi veya taze biberleri test etmek için kullanılabileceğini söylüyor.Kapsaisin alerjisi olanlar bu bileşikten korunmak için kullanabilir veya çiftçi hasatının acı seviyesini test edip, değerlendirebilir.

Biberlerin göreceli acı seviyesi genellikle tadıma dayalı test cihazlarından oluşan bir panel tarafından belirlenen Scoville ısı ölçeği ile belirlenir. Acı seviyesini belirlemeye yönelik diğer kesin yöntemler daha pahalıdır ve çok zaman gerektirir. Bu da cihazların hızlı sonuç vermelerini güçleştirir.

Biberlerin Acı Seviyesini Ölçen Uygulama Geliştirildi

Chilica-pod, akıllı telefon uyumlu taşınabilir bir cihazdır. Limbut ve meslektaşları tarafından geliştirilen cihazın sensörü, grafen tabakalarından oluşan yığınlardan oluşur. Sensöre bir damla acı biber ve etanol çözeltisi eklendiğinde, biberdeki kapsaisin, elektronların grafen atomları arasındaki hareketini tetikler. Çözelti ne kadar fazla kapsaisin içeriyorsa, tabakalardan geçen elektrik akımı o kadar güçlüdür.

Chilica-pod, elektriksel aktiviteyi kaydeder ve “gövdesi” akıllı telefona takıldığında, bilgiyi analiz için uygulamaya gönderir. Cihazın, bir litre çözelti başına 0.37 mikromol kadar düşük kapsaisin seviyelerini tespit edebildiğini, bu da bir biberin içinde acı olmayan miktara eşdeğer olduğunu gösterdi.

Limbut’un ekibi, yerel bir pazardan alınan altı adet kurutulmuş kırmızı biberi ayrı ayrı ölçmek için Chilica-pod’u kullandı. Ekip, biberlerin kapsaisin konsantrasyonlarının çözelti litresi başına 7,5 ila 90 mikromol arasında değiştiğini buldu. Scoville ısı birimlerine çevrildiğinde bu aralık,  dünyanın en acı biberi  Carolina reaper’a göre daha hafif olan Serrano veya Caynne biber gibi biberlerin acılığına karşılık gelir.

Çalışmaya dahil olmayan Las Cruces’teki New Mexico Eyalet Üniversitesi’nde bitki genetikçisi ve biber yetiştiricisi olan Paul Bosland, kapsaisinin biberin acılığını veren en az  ilgili 24 bileşikten sadece biri olduğunu belirtiyor ve “Cihazın hepsini okuyabilmesini umuyorum” diyor.

Kaynak: sciencenews.org

49 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Figen Ergene

1995 İstanbul doğumluyum.2018’de Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum.Marmara Üniversitesi Polimer Bilimi ve Kimyası bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kimya hayatımızın büyük bir bölümünü kapsıyor ve her gün yeni gelişmeler olmakta. Bu yeni gelişmeleri takip etmek ve iletmek için haber çeviri ekibine katıldım.Polimer kimyası,biyoteknoloji,organik kimya,ilaç endüstrisi ilgi duyduğum alanlardandır.

Kopyalamak Yasaktır!