Bilim Adamları Bayrağı Hoparlöre Nasıl Çevirdi?

Bilim Adamları Bayrağı Hoparlöre Nasıl Çevirdi?

Michigan State Üniversitesi’nde üretilen kağıt inceliğinde, esnek  cihaz, nanoteknoloji araştırmacıları Nature Communications’a verdiği rapora göre yalnızca insan hareketi ile enerji üretmekle kalmıyor ayrıca bir hoparlör ve mikrofon gibi davranabiliyor.

Bu ses buluşu, katlanabilir bir hoparlör, bilgisayarlar için sesle etkinleştirilen güvenlik yaması ve hatta konuşan bir gazete gibi tüketici ürünlerine öncülük edebilir.

MSU elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü ve federal kaynaklı projenin birincil araştırmacısı Nelson Sepulveda, “Her teknoloji bir buluşla başlıyor ve bu özgün teknoloji için bir gelişme” dedi.

“Bu, ultra ince, esnek, ölçeklenebilir ve çift yönlü ilk dönüştürücüdür, yani mekanik enerjiyi elektrik enerjisine, elektrik enerjisini  mekanik enerjiye dönüştürebilir.”

2016’nın sonlarında Sepulveda ve ekibi, ferroelektron nanogenerator veya FENG olarak bilinen bir klavye, LED ışıkları ve bir LCD dokunmatik ekrana güç verecek bunları kullanarak tabaka benzeri cihazını başarıyla sergiledi. Bu işlem harekete geçirmek için bir parmak vuruşu veya hafif basma hareketi yeterli – mekanik enerjiden elektrik enerjisine dönüştürerek.

Mevcut buluş, FENG’in kullanışlılığını genişletiyor. Araştırmacılar, yüksek teknolojili malzemenin bir mikrofon (ses veya mekanik enerjiden gelen titreşimleri yakalayarak ve bunu elektrik enerjisine dönüştürerek) yada bir hoparlör gibi davranabileceğini keşfetti (zıt yolla: elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürerek)

Araştırmacılar, mikrofon efektini göstermek için bir bilgisayara erişmek için ses tanıma özelliğini kullanan bir FENG güvenlik düzeltme eki geliştirdiler. Yama bir kişinin bilgisayarını diğer kullanıcılardan korumakta başarılı oldu. Sepulveda, “Cihaz, sesinizin frekans bileşenlerini yakalayan titreşimlere karşı çok hassastır” dedi.

Hoparlör efektini göstermek için FENG kumaşı bir MSU Spartalı bayrağı içine yerleştirildi. Müzik, bir iPad’ten bir amplifikatör aracılığıyla bayrağa gönderildi ve sesi sorunsuz bir şekilde yeniden üretti. Sepulveda “Bayrağın kendisi hoparlör oldu” dedi. “Yani, ileride, büyük, hantal ve çok fazla güç kullanan geleneksel hoparlörlerin yerine çok esnek, ince, küçük bir cihazı kullanabiliriz” dedi.

Bir gün birisinin hafif bir hoparlörü cebinden çıkarıp, duvara yaslayıp ve konuşmalarını bir oda dolusu insana ulaştırabildiğini hayal edin diyor Sepulveda.

“Ya da bir gazete düşünün” diye ekledi, “sayfalarının mikrofonlar ve hoparlörler olduğu. Aslında sizinle konuşan sesli bir gazeteye sahip olabilirsiniz.”

MSU mühendislik araştırmacısı ve Nature Communications gazetesinin baş yazarı Wei Li, FENG’in diğer olası uygulamaları arasında, gürültüyü engelleyen tabakayı ve ses korumalı bir sağlık izleme bilekliğinin de dahil olduğunu belirtti.

Li, “Birçok insan esnek elektronik aletlerin görme ve dokunma etkilerine odaklanıyor ancak biz ayrıca bu teknolojinin konuşma ve dinleme yönlerine odaklanıyoruz” dedi.

FENG’yi yaratmanın yenilikçi süreci, gümüş, polimid ve polipropilen ferroelektrik gibi çevre dostu maddelerden birkaç katman veya ince tabaka ile üretilen bir silikon devre levhası başlar. İyonlar, cihazdaki her katmanın yüklü parçacıklar içerecek şekilde eklenir. Elektrik enerjisi, cihaz insan hareketi veya mekanik enerji ile sıkıştırılarak oluşturulur.

Kaynak: sciencedaily.com

174 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!