LAAC Etan Kırıcı, Charles Gölü, Louisiana, ABD

LAAC Etan Kırıcı, Charles Gölü, Louisiana, ABD

Axiall ve Lottle Chemical şirketleri iş ortaklığı LAAC, Axiall’ın ABD’deki güney batı Louisiana ,Calcasieu Parish, Charles Gölü Bölgesi’ndeki mevcut tesislerinin yanına konumlanacak şekilde , yaklaşık 3 Milyar $lık Etan Kırıcı tesisi inşası ve monoetilen glikol ( MEG) fabrikası için yatırım yapıyor.

Axiall ‘ın 225 milyon $ lık payının olacağı Charles Gölü Etan Kırıcı projesi yaklaşık 1.9 milyar$ lık bir yatırım gerektirecek. Axiall üretim başlangıcını takiben projede payını % 50 oranında yükseltme seçeneğine de sahip.

700,000 tonluk yıllık kapasite ile , 1,1 milyar$ MEG fabrikası ABD’de türünde en büyük tesis olacak. Sadece Lotte Chemical tarafından geliştirilecek ve sahiplenilecek ve ürünler çoğunlukla ihraç edilecek.

Proje Alanının Stratejik Bölgesi

Proje alanı kayagazı ( petrol ) hammadde , boruhatları, buhar, elektrik ve derinsu erişim imkanına göre seçildi. Son dönemdeki projelerin ihtiyaçlarına cevap veren yanındaki klor-alkali kimyasal tesisin mevcut altyapısı,  ilave avantajlar sağlıyor.

Projeler ilerde, Louisiana Eyaleti tarafından büyük ölçekli projeler ve ölçülebilir işgücü imkanı için verilen teşviklerden yararlanacak.

LAAC Etan Kırıcı Projesi İlerleme Çizelgesi

İş ortaklığını oluşturma kararı Şubat 2014’de duyuruldu ve Haziran 2015’de sonlandırıldı. Proje için son yatırım kararı Aralık 2015’de alındı ve ana inşa faaliyetleri 2016 ortalarında başlamak üzere planlandı. Etan kırıcı tesisinin 2019 başlarında üretime başlanması bekleniyor.

LAAC Etan kırıcı proje detayları

Proje ilk olarak yıllık 1 milyon tonluk ( 2 milyar pound ) üretim kapasiteli Etan Kırıcının inşasını  gerektiriyor.

Proje büyük malzemelerin su yolu ile alana yığın transferini sağlayacak filika kızağının inşasını da gerektiriyor. Projeye çok yakın mevcut yollar da 4.5 milyon$ olarak hesaplan bir yatırımla iyileştirilecek.

Fabrika üretiminin yaklaşık % 50’sinin vinil klorür monomer ve diğer ürünleri üretmesi için Axiall tarafından alınması bekleniyor, diğer yandan Lotte MEG fabrikasını beslemek için Etilenin büyük bir kısmını kullanmayı planlanıyor.

Sözleşmeyi Yapan ve Teknoloji Tedariği Sağlayan ( EPC )

Etan Kırıcı Proje için mühendislik, satın alma ve inşaat sözleşmesini ( EPC ) yapan son mühendislik çalışmasını yapan CB&I şirketi olacak.

700,000 tonluk yıllık üretim kapasitesi ile, 1,1 milyar dolarlık MEG Fabrikası ABD’deki türünün en Büyük Tesisi Olacak

CB&I aynı zamanda öncelikli olarak etilen teknolojisini , SRT kırıcı ısıtıcıları da dahil olmak üzere ruhsatlandıracak, fabrikanın düşük basınçlı ayırma ve karışık dondurma bölümünü birleştiren geri kazanma bölümünü tasarlayacak ve de küreleri ve fabrikasyon boru pistonlarını tedarik edecek.

Şirket aynı zamanda MEG fabrikasına inşa hizmetlerini sağlamak için Lotte Chemical tarafından seçildi. Samsung Mühendislik MEG  projesinin ilk çalışmaları için ödüllendirildi.

Charles Gölü Alanı Kimyasal Projelerinin Ekonomik Faydaları

Etan kırıcı ve MEG projeleri birleşiminin en üst seviye inşa durumunda yaklaşık 2000 iş, 250 doğrudan iş ve operasyonel durum süresince yaklaşık 2200 dolaylı iş yaratması bekleniyor. Proje ilerde Axiall’in Louisina’da 1750 mevcut işin tutabilmesini sağlayacak.

Operasyonel süre boyunca, projelerin Charles Gölü Bölgesi’ne 653.4 milyon $lık  ve Louisiana Eyaletindeki geri kalan bölgeler için de yaklaşık olarak 867 milyon $ lık ekonomik fayda yaratması bekleniyor.

Kaynak : chemicals-technology.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …