Bilim İnsanları, Aşırı Soğuk Kimyasal Reaksiyonlarda Geometrik Faz Etkilerinin Doğasını Ortaya Koyuyor

Bilim İnsanları, Aşırı Soğuk Kimyasal Reaksiyonlarda Geometrik Faz Etkilerinin Doğasını Ortaya Koyuyor

Fotoğraf :  Fiziksel Kimya Mektupları Dergisi (2021)

Deneysel olarak , ultra soğuk (T <10-3 Kelvin, 1 Kelvin = -273.15 C⁰) reaksiyon sistemlerinin çoğunda bir dejenerelik veya konik kesişme meydana gelir .  Bu, ultra soğuk reaksiyon oranlarının çoğunu değiştiren bir geometrik faz (GP) ile sonuçlanır.

Ultra soğuk kimyayı kontrol etmekteki potansiyel uygulaması nedeniyle, sözde  geometrik faz  (GP) efektleri çok fazla ilgi çekmiştir. Bununla birlikte, aşırı soğuk reaksiyon sürecindeki  geometrik faz (GP)  etkilerinin mekanizması belirsizliğini korumaktadır.

Son zamanlarda, Çin Bilimler Akademisi Dalian Kimya Fiziği Enstitüsü’nden (DICP) Prof. Zhang Dong Hui liderliğindeki bir araştırma ekibi, ultra soğuk kimyasal reaksiyondaki geometrik faz (GP) etkilerinin doğasını ilk kez açıkladı.

  • Sonuçları, 26 Fiziksel Kimya Mektupları Dergisi ‘nde yayınlandı.

Araştırma ekibi ,  yeni geliştirilen zamana bağlı dalga paketi (TDWP) dinamik yöntemini kullanarak ultra soğuk O + OH → H + O2 reaksiyonunun zamandan bağımsız saçılma dalga fonksiyonunu hesapladı.

Toplam saçılma dalgası fonksiyonunun analizi, kuantum girişiminin doğasını ve bu ultra soğuk reaksiyon sürecindeki ilişkili geometrik faz (GP) etkilerini ilk kez ortaya çıkardı. Dalga fonksiyonu analizi, konik bir kesişim içeren diğer aşırı soğuk reaksiyonlara genelleştirilebilir.

Bu çalışma, aşırı soğuk kimyasal reaksiyonların dinamikleri ve kontrolü için mekanik anlayışlar sağlamanın yeni bir yolunu sunuyor.

Kaynak :  phys.org

21 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!