Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Kurşun İsabet Ettiğinde Sertleşen Malzeme Keşfedildi!

Kurşun İsabet Ettiğinde Sertleşen Malzeme Keşfedildi!

kursun isabet ettiginde sertlesen malzeme kesfedildi - Kurşun İsabet Ettiğinde Sertleşen Malzeme Keşfedildi!

Herkesin bilim kurgu filmlerinde gördüğü ve birçok insanın hayal ettiği kurşun geçirmez malzeme bulundu!

Grafen isimli bir malzeme kurşun ile vurulduğunda elmas kadar sert bir cisme dönüşüyor. Grafen malzemesi tek katmana sahip karbon atomlarından oluşuyor. New York Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından keşfedilen madde kurşun durdurma özelliğine sahip. 2 Katmanlı bir levha şeklinde tasarlanan yelek kurşun geldiğinde adeta delinmez bir elmas haline dönüşüyor.

Projenin başındaki isim yaptığı açıklamalarda; “İlk kez bu kadar incelikte elmas dayanıklılığına ulaşılıyor. Daha önceleri tek katmanlı bir grafeni test ettik ve sonuç olarak basınç sonrası yumuşak bir levha elde ediliyordu. Ancak levhayı tam 2 katman tasarlayınca levhalar elmastan bile daha sert bir forma dönüştü.

Savunma Sanayisinde Öncü Bir Madde Olabilir!

Kurşun geçirmez maddenin üzerindeki çalışmalara hala devam ettiklerini belirten yetkililer bu maddenin kurşun geçirmez yelek olarak kullanılıp kullanılamayacağına karar verecek. Eğer malzeme gerçekten kullanışlı bulunur ise ordularda kullanılması planlanıyor.

Kaynak : teknoekip.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kirli havayi soludugumuzda aldigimiz egitimleri kaybetmis gibi oluyoruz 310x165 - Kirli Havayı Soluduğumuzda Aldığımız Eğitimleri Kaybetmiş Gibi Oluyoruz

Kirli Havayı Soluduğumuzda Aldığımız Eğitimleri Kaybetmiş Gibi Oluyoruz

Yeni bir çalışmaya göre kirlilik, beyin için tehlikelidir. Connecticut’taki Yale Üniversitesi’nden ve Çin’deki Pekin Normal …

Bir cevap yazın