Bilim İnsanları, Karbondioksit Salımını Azaltmak için Hidrojen Enerjisinin Üzerinde Çalışıyor

Bilim İnsanları Karbondioksit Salımını Azaltmak için Hidrojen Enerjisinin Üzerinde Çalışıyor

Dünyamız için karbondioksit salınımı büyük tehdit oluşturuyor. Atmosferimizdeki karbondioksit oranının rekor seviyelere ulaşmasının ardından bilim insanları dünyayı kurtamanın yollarını arıyor. Araştırmacılar, karbondioksit salan enerji kaynaklarına alternatif olarak hidrojen enerjisinin üzerinde çalışıyor.
Atmosferimizdeki karbondioksit seviyeleri insanlık tarihinde ilk kez 415 ppm değerlerine ulaşarak rekor kırdı. Karbondioksit üreten yakıtlara sürdürülebilir bir alternatif bulma ihtiyacını çok acil karşılamamız gerekiyor. En umut verici ve çevre dostu enerji kaynaklarından birisi de suyun ayrılması sonucuyla oluşan hidrojendir. Bu reaksiyon suyun oksijene ve hidrojene ayrıldığı reaksiyondur. Katalonya Kimyasal Araştırma Enstitüsünden (ICIQ) araştırmacılar bu hidrojen ekonomisini beklenmedik bir şekilde hızlandırmaya yaklaştılar.

Nature Energy’de yayımlanan bir makalede, Galan-Mascaros ve Lopez gruplarından bilim insanları, elektroliz yoluyla alkali sudaki ayrışmada hidrojen üretimini doğrudan arttırmak için bir mıknatıs kullandıklarını bildirdiler. Makalenin ilk yazarı Felipe A. Garces-Pineda, “Keşfin basitliği, su bölüşümünde manyetik iyileştirmeyi uygulamak için yeni fırsatlar yaratıyor. Ayrıca, teknolojinin düşük maliyeti, endüstriyel uygulamalar için uygun olmasını sağlıyor.” dedi.

Araştırmacılar, eloktrolizöre bir neodimyum mıknatısına yaklaşmak suretiyle indüklenen bir dış manyetik alanın, bazı durumlarda hidrojen üretimini iki kat arttırarak pozitif kutup üzerindeki elektrokatalitik aktiviteyi arttırdığını bildirmektedir. Bilim insanları, manyetik alanın, reaksiyon sırasında oksijen atomlarının paralel dönüş hizalamasını sağlayan aktif katalizörün spin korunmasına izin vererek reaksiyon yolunu doğrudan etkilediğini bildirmektedir. Dış manyetik alan nedeniyle, bu genel dönüş polarizasyonu işlemin verimliliğini arttırıyor. ICIQ grup lideri ve makalenin ortak yazarı Núria López, “Bu, elektrokatalizörler üzerinde gerçekleşen samimi reaksiyon, mekanizmalarından öğrenilecek çok şey olduğunu gösteriyor ve son teknoloji sistemlerin sınırlarının üstesinden gelmenin yeni yollarını açıyor” diyor.

Bilim İnsanları Karbondioksit Salımını Azaltmak için Hidrojen Enerjisinin Üzerinde Çalışıyor

ICIQ grup lideri José Ramón Galán-Mascarós, “Hidrojen ekonomisi için zorluk sadece bilimsel bir mesele değil. Platin veya iridyum gibi asil metallerin kullanılmasından kaçınan teknolojik çözümler bulmak asıl zorluk. Hidrojen, enerji döngüsünü uygulanabilir hale getirmek için de gereklidir. Asil metaller pahalı ve çok az olduğu için, kullanımları seri üretim teknolojilerinin artmasını sınırlar. Bunun yerine, bilim adamları alkali koşullarda çok iyi performans sunan ve ekonomik açıdan uygun ölçeklendirmeye izin veren, dünyaca zengin alternatifler arıyorlar. Yıllarca süren bilimsel araştırmalardan sonra sorun hala devam ediyor ve kolay çözümler beklemeyecek kadar büyük. Sürdürülebilir yakıtlar üretme mücadelesi çok disiplinli bir çaba ve nihayetinde uluslararası işbirliği gerektiriyor.” dedi.

Kaynak : webtekno.com

646 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!