Bilim İnsanları, Katı Gibi Davranan Bir Sıvı Keşfetti

Bilim İnsanları Katı Gibi Davranan Bir Sıvı KeşfettiSwansea Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmada bir sıvının tıpkı bir katı gibi davrandığını keşfedildi. Yapılan bu çalışmayla ulaşılan keşfin, mühendislik alanında büyük etkileri olabileceği düşünülüyor.

Sürekli gelişen teknolojiyle birlikte daha önce keşfedemediğimiz yeni şeyleri keşfetmeye başlıyoruz. Bu keşifler, kimi zaman sonsuz büyüklükteki evrende, kimi zaman ise mikroskobik boyutlarda olabilir. Hızlı gelişim yaşayan alanlardan bir tanesi de kamera teknolojisi. Yüksek hızlı kameralar daha önce görülmemiş dünyaları görmemizi sağlıyor.

Araştırmacılar da saniyede 1.000 kare kaydedebilen yüksek hızlı bir kamera kullanarak oldukça ilginç bir çalışmanın altına imzalarını attılar. Yapılan çalışmayla bir sıvının tıpkı bir katı gibi davrandığı tespit edildi.

Katı gibi Davranan Sıvı

Bilim insanları, su ve mısır nişastasından oluşan sıvı karışımı dar bir hücreye koydu. Daha sonrasına bunu basınçlı havaya maruz bıraktılar ve sonuç ise sıvının yoğunlaştığı, katı tarzda yapılar oluşturduğu Discontinuous Shear Thickening (Süreksiz Kesme ile Kalınlaşma) oldu.

Discontinuous Shear Thickening, sıvı üstünde bu tür bir basınç deneyi bu zamana kadar yapılmamıştı. Bu çalışma, kendi başına maddelerle birlikte nelerin mümkün olduğunu göstermeye yetti. Sadece basıncı ayarlayarak sürtünme ve sıvı hal, tıpkı bir düğme gibi açılıp kapatabiliyor.

Ancak çalışmanın gerçekleştirildiği Swansea Üniversitesi, bunun mühendislik üstünde dikkate değer etkilerinin olabileceğini dile getirdi. Bilim insanları ise Discontinuous Shear Thickening’i yumuşak vücut zırhlarında, dinamik hız tümseklerinde ve istek üzerine özelliklerinde değişiklik yapabilecek diğer ürünlerde kullanabilmeyi umuyor.

Yüksek hızlı kameralarla kaydedilen bu çalışmanın olası sonuçlarını göz önüne aldığımızda, ilerleyen dönemlerde bu tür kameraların mühendislik alanındaki çalışmalarda da bir dayanak noktası olması ihtimali hiç de düşük değil.

Kaynak : webtekno.com

491 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!