Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları, Okyanuslardan Uranyum Elde Etmenin Yolunu Buldular

Bilim İnsanları, Okyanuslardan Uranyum Elde Etmenin Yolunu Buldular

bilim insanlari okyanuslardan uranyum elde etmenin yolunu buldular - Bilim İnsanları, Okyanuslardan Uranyum Elde Etmenin Yolunu Buldular

Bilim insanları, nükleer yakıt üretme konusunda okyanusları ilgilendiren yeni yöntemlere yönelmeye başladılar. Deniz suyunda bulunan doğal minerallerden faydalanılacak olan yöntem ile uranyum çıkarılması planlanıyor.

Bazı bilim insanlarına göre, dünyanın en büyük uranyum kaynağı okyanuslar olarak görülüyor. Hatta bu okyanuslardan elde edilen kimyasal bileşimler ile bir nükleer yakıt üretebilmek bile mümkün. ABD’de bulunan araştırmacılar tarafından ortaya atılan iddiaya göre, özel olarak tasarlanan bir lif ile nükleer enerji üretiminde yakıt olarak kullanılan toz haline getirilmiş 5 gram “uranyum oksit” elde etmeyi başardılar. Bu gelişmeyi önemli bir kilometre taşı olarak nitelendiren Pacific Northwest National Laboratory’den (PNNL) biyokimyacı Gary Gill’e göre, nihayetinde dünyanın en büyük uranyum kaynağının okyanuslar olduğu anlaşılacak.

Bahsi geçen yöntemi kullanmak için ABD Enerji Bakanlığı’nın bir parçası olarak çalışan PNNL ekibi, LCW Super Kritik adlı bir şirkette ki bilim insanlarıyla işbirliği yaptı. LCW bünyesinde ki araştırmacılar, deniz suyundan uranyum elde etmek için okyanus suyunda doğal olarak bulunan çözünmüş uranyumun yakalanması için özel bir fiber lif malzeme geliştirdi. LCW Başkanı Chien Wai tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yeni lif iplik deniz suyundaki uranyum içeren elementleri özel olarak yakalıyor. PNNL’in malzemeyi değerlendirip test etmesi ise onun başarısını ispatlıyor.

Etrafı özel elementlerle kaplanan ve çeşitli moleküller ile zenginleştirilen ipliğin deniz suyuna yerleştirildiği ve yeteri kadar beklendikten sonra istenilen uranyumu deniz suyundan süzerek elde ettiği açıklandı. Bilim insanları, bu tür tekniklerin zaten var olduğunu ancak yeteri kadar optimize edilmediğini belirtirken, yeni yöntem sayesinde kazma işlemine gerek kalmadığını, elde edilecek uranyum kaynağının nerdeyse sonsuz olduğunu dile getiriyorlar. Konu hakkında konuşan Stanford Universitesi’nden Yi Cui, “Okyanuslar o kadar genişler ki eğer bu kaynağı doğru şekilde kullanmayı başarırsak sonsuz enerji kaynağına sahip olabiliriz” dedi.

Uranyum hakkında araştırma yapan ekibe göre, okyanuslarda elde edilmeyi bekleyen yaklaşık 4 milyar ton uranyum bulunuyor. Bu miktar, kara parçasında ki oranın 500 katından daha fazla.

Kaynak : webtekno.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com