Nestle ve Danone yenilenebilir şişe arayışına girdi.

Biyo esaslı polietilen tereftalat (PET) araştırmalarına başlayan son iki içecek üreticisi Nestlé Water ve Danone oldu. Kaliforniya kökenli girişimcilik kuruluşu olan Origin Materials ile birlikte NaturALL Bottle Alliance (Doğal Şişe Birliği) isimli birliği kurarak, 2020’ye kadar market raflarında yenilenebilir PET’ten yapılan şişeleri yerleştirmeyi hedefliyor.

PET, temel olarak petrokimyasal olan, etilen glikol ve saflaştırılmış tereftalik asitten (PTA) üretilir. 2009 yılından beri Coca-Cola, PlantBottle (BitkiŞişesi) adlı ambalajlarında biyo esaslı etilen glikol kullanıyor ama şirketler biyo esaslı PTA’yı üretmekte zorluk çekiyorlar.

Coca-Cola yaklaşık 5 yıldır, biyoteknoloji ve kimyasal şirketleri olan Avantium, Virent ve Gevo ile, PTA üstünde çalışıyor. Benzer şekilde, Japon içecek üreticisi Suntory de, Anellotech adında, PTA’nın öncü maddesi olan p-ksileni lignoselülozik biyokütleden üreten bir başka girişimcilik ile birleşti.

Kendisini dünyanın bir numaralı şişe su satıcısı olarak gösteren Nestlé’nin, Nestlé Pure Life, Poland Spring, Deer Park ve Ozarka adında markaları var. Danone ise suyu Evian ve Aqua markaları altında pazarlıyor.

Şişelenmiş su, genellikle aşırı plastik paketlemeye örnek gösterilir. “Bizim amacımız sürdürülebilir materyalleri kaynak olarak kullanıp plastikler için yeni bir hayat yaratarak ambalaj için sirküler bir ekonomi oluşturmak.” diyor Danone’nin plastik materyaller AR-GE müdürü Frederic Jouin.

Önceden resmi olarak Micromidas diye bilinen Origin Materials, başlangıçlarını kentsel atık suyu polihidroksialkanoata çeviren bir fermantasyon prosesi ile yaptılar.

2011 yılında şirket, Kaliforniya Üniversitesi (Davis)’ten bir teknoloji lisansladı. Şimdi Origin’in ana odağı, hidroklorik asit kullanılarak selülozik biokütleyi 5-klorometilfurfurala (CMF) çeviren proses. CMF , 2-5dimetilklorofurana indirgendi. O da p-ksilen ürününü alabilmek için etilen ile Diels-Alder reaksiyonuna sokuluyor. Ara ürün olarak da oxanorbornene oluşuyor.

Nestlé ve Danone, Origin’e geçtiğimiz güz döneminde 40 Milyon Dolar yatırım yaptı. Origin Materials 2008’de kuruldu ve toplam 80 milyon dolar yatırım aldı.

Origin Sacramento’da üç yıldır pilot tesis işletiyor. CEO John Bissell’e göre Önümüzdeki sene yılda 10.000 metrik ton CMF üreten tesis başlatmayı planlıyorlar. 2022 yılındaysa bunun 10 katı büyüklükte bir tesis açmayı umut ediyorlar.

Biyo esaslı PET için, su büyük bir fırsat. Market araştırma firması Euromonitor, suyun 2019’a kadar alkolsüz içecekler pazarının 2005’teki %30’dan büyük bir artışla %45’ini oluşturacağını öngörüyor.

Kaynak : acs.org

802 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!