Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları, Optoelektronikte Altın Yerine Titanyum Nitrür Öneriyorlar

Bilim İnsanları, Optoelektronikte Altın Yerine Titanyum Nitrür Öneriyorlar

bilim insanlari optoelektronikte altin yerine titanyum nitrur oneriyorlar - Bilim İnsanları, Optoelektronikte Altın Yerine Titanyum Nitrür Öneriyorlar

Rusya, İsveç ve ABD’den bir uluslararası bilim adamları ekibi, optoelektronik cihazlarda kullanılan altının ve gümüşün, ucuz olan titanyum nitrit malzemesi ile değiştirilmesini önerdi. Çalışmanın sonuçları, Applied Physics Letters dergisinde yayınlanmaktadır.

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden Ilya Rasskazov, “Titanyum nitrür mükemmel anti-korozyon ve termal stabilite özelliklerine sahiptir, toksik değildir ve kolay ve ucuz şekilde sentezlenir” diyor.

Optoelektronik cihazları daha hızlı ve daha hassas hale getirmek için araştırmacılar, ışığın hareketiyle oluşan bir elektromanyetik dalganın bir metal yüzey üzerine yayılmış olduğu plasmon rezonansını kullanırlar. Plazma rezonansı, soy metallerle elde edilebilir; ancak çoğu dijital teknolojide kullanılan telekomünikasyon dalga boyu aralığı içinde bulunmaz.

Sibirya Federal Üniversitesi’ndeki araştırmanın başkanı Sergei Polyutov, “Dijital teknolojinin büyük çoğunluğunun telekomünikasyon frekans aralığında işlev görmesine karşın, plasmonikler alanında yaygın olarak kullanılan altın ve gümüş, böyle bir etki sağlamıyor” dedi.

Sibirya bilim insanları altın ve gümüş yerine titanyum nitrür kullanmayı önerdi. Titanyum nitrid, örneğin kilise kubbelerini yaldızlamak için kullanılan bir maddedir. Bu maddeyle yapılan çalışmalar, altın değerinden birkaç bin kat fazla bir Q-faktörü ile bir plasmon rezonansı ürettiğini göstermiştir. Bu, enerjiyi daha iyi korur ve dalga salınımlarının daha uzun süre kaybolmadığı anlamına gelir.

Bilim adamlarının ilgisi, materyalin optoelektronik cihazların üretimine katılması daha kullanışlıdır. Gelecekte, infrared titreşim spektroskopisinde tıp için çok duyarlı sensörler oluşturmak mümkün olacaktır.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Merve Çöplü - Bilim İnsanları, Optoelektronikte Altın Yerine Titanyum Nitrür Öneriyorlar

Hakkında Merve Çöplü

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015 yılında MTA Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

maya hucresi biyo fabrikalari icin gunes panelleri 310x165 - Maya Hücresi Biyo Fabrikaları için Güneş Panelleri

Maya Hücresi Biyo Fabrikaları için Güneş Panelleri

Fotoğraf : Araştırmacının, yüzeyine (solda) bağlı yarı iletken nanopartikülleri (mor) olan bir maya hücresi modeli …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com