Yeni Moleküler Baskı Teknolojisi İnsan Vücudundaki Kimyasal Ortamları Yeniden Yaratabilir

Yeni Moleküler Baskı Teknolojisi İnsan Vücudundaki Kimyasal Ortamları Yeniden Yaratabilir

Fotoğraf: Farklı türden 3d hidrojellerin içinde floresanla işaretlenmiş protein örnekleri.

London, Kraliçe Mary Üniversitesinden (QMUL) araştırmacılar karmaşık biyolojik ortam yaratabilme olanağı sunan örnekleme teknolojisi geliştirdiler.

“3DEAL” saf maddelerden (hidrojeller gibi) mikrosel çözeltisi kullanarak ve santimetrik derinliğe bağlı olarak kompleks moleküler kalıplar üretmeyi sağlayan basit ve ucuz fabrikasyon teknolojidir.

Bu durum kimyasal yapının özel kontrolü ile 3D hidrojel ortamların oluşumuna olanak sağlar, üç boyutlu moleküler aşamalar ve örnekler gibi çeşitli biyolojik senaryoları yeniden oluşturma olanağı sunar. Bu yeni ilaç tarama platformlarında ya da karmaşık doku yapılandırması üretiminde kullanılabilir.

Bu araştırma Advanced Functional Material (geliştirilmiş kullanışlı malzemeler) de yayımlandı.

Kraliçe Mary Üniversitesi mühendislik ve malzeme bilimi bölümünden lider araştırmacı profesör Alvaro Mata, “İnsan vücudu büyük ölçüde anizotropik, basamaklı ve çoğunlukla üç boyutlu yapılardan oluşur. Ortam üretmenin yeni yolu şudur ki yapıların fiziksel ve kimyasal özelliklerini oluşturmak daha etkili ilaçlar geliştirmekte ya da daha işlevsel doku ve organ üretimi yapılabilmesinde önemli rol alabilir.

3DEAL’ın gelecek anahtar tasarımı elektriksel alan ve porlu koruyucu metal kullanmasıdır, bunlar hareket eden ve özellikle hidrojellerin içinde mikrosel çözünen ve yüksek hacim içindeki moleküllerin çeşitli türlerinde kullanılabilir.

Kraliçe Mary Üniversitesinde doktora öğrencisi ve araştırmanın yardımcı yazar olan Gaston Primo “Bu tekniğin önemli avantajlarından biri sağlamlığı ve maliyet açısından uygunluğudur. Basit ve farklı tür hazırlanabilir ulaşılabilir hidrojellerle ve örneklenebilen değişik türdeki moleküllerle kullanılabilir

Araştırmacılar doku mühendisliğindeki odaklanılmış özel uygulamalar ve konu ile ilişkili biyolojik yapay ortam araştırmaları kadar iyi daha kompleks özelliklere bile ulaşabilecek teknolojik değişiklikler geliştirmeyi umuyorlar.

Queensısland Teknoloji Üniversitesi canlandırıcı sağlık bilimi uzmanı ve mühendisi Dietmar Hutmacher araştırma hakkında şunları söyledi “biomimetik üretimi ve anizotropik hidrojeller yöne bağlı yapılar ve özellikler bilim komitesinin büyük ilgisini çekti. Mata lab. Bu yenilikçi 3DEAL teknolojisi ile alet kutusunu genişletti.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Maden Havuzları Yaban Hayatı için Cıva Maruziyet Riskini Artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre, Peru’nun Amazon’unda küçük alüvyal altın yatakları için kazı yapan madenciler tarafından …