Bilim İnsanları Rodyumun Yeni Bir Oksidasyon Seviyesini Keşfetti

Bilim İnsanları Rodyumun Yeni Bir Oksidasyon Seviyesini Keşfetti

Freiburg’un Fizik Enstitüsü Üniversitesi’nde doktora adayı, Mayara da Silva Santos; rodyum elementinin yeni bir oksidasyon seviyesini keşfetti. Katalatiksel olarak en önemli gruplardan biri olan platinyum grubu metallerinden rodyum elementi, otomobillerde katalatik konvertör olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Rodyum üstüne çokça çalışma yapılmış bir elementtir. Silva Santos’un yüksek oksidasyon seviyesini keşfetmesine yardımcı olan ve aynı zamanda doktora tezinin de bir parçası olan çalışma ise şuydu: geçiş metal oksitlerinin olağandışı davranışlarını üzerine çalışma. Santos’un çalışması, Angewandte Chemie Dergisi’nde Rodyum (VII) Keşfi başlığıyla önemli çalışmalar bölümünde yayınlanmıştır.

İyon Tutucuda Oksidasyon

Kimyager Freiburg, “Keşifler her zaman heyecan vericidir. Oksitlerimiz oldukça reaktiftir ancak incelenen reaksiyonlarda ara basamakta yer alırlar” dedi. Bunları kimyasal reaksiyonlarda gözlemlemek zordur çünkü ara basamakta oldukları için kısa ömürlülerdir. Freiburg ekledi, “Oksitleri uzun bir süre düşük sıcaklıkta özel bir iyon tutucuda depolayarak, rahatça inceleyebildik.”

Tüm Elementlerin Üçünü En Yüksek Oksidasyon Seviyesi

Freiburg Üniversitesi Fizik Enstitüsü’nden Prof. Dr. Tobias Lau, fizik ve kimyanın yanı sıra deney ve teoriyi de birleştiren bu disiplinler arası yaklaşımın başarının anahtarı olduğunu söylemektedir: “Farklı disiplinler arasındaki ekip çalışması, numune üretimi, kütle spektrometrisi, X-ışını spektroskopisi ve veri analizinde çok yardımcı oldu.”

Bu disiplinler arası çalışmanın önemli bulgusu, düşünülenden daha fazla değerlik elektronunun rodyum ile kimyasal bağlarda yer alabileceği ve rodyumun tüm elementlerin üçüncü en yüksek oksidasyon seviyesini üstlenebileceğidir. Rodyumun (rodyum (VII)) bu en yüksek oksidasyon seviyesi daha önce bilinmezken, şayet bilinseydi kimyasal reaksiyonlarda rol oynayabilirdi.

Kaynak: sciencedaily.com

182 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!