Bilim İnsanları Yiyecek Paketleri İçin Yenilebilir Filmleri Üretti

bilim-insanlari-yiyecek-paketleri-icin-yenilebilir-filmleri-uretti

Fotoğraf: Rammohan Aluru ve Grigory Zyryanov deniz yosunundan  yenilebilir yiyecek filmlerini ürettiler.

Rusya ve Hindistan’daki bilim insanlarından oluşan uluslararası bir grup meyve,sebze, tavuk, et ve deniz ürünlerinin paketleri için yenilebilir filmleri ürettiler.Bu filmler sağlık ve çevre için güvenli doğal malzemelerden üretiliyor.Buna ek olarak bu filmler su içerisinde 24 saat içerisinde %90 oranında çözülebiliyor. Araştırmanın içeriği ve deneylerin sonuçları Food Engineering’ de yayımlandı.

Ural Federal Üniversitesi Organik Sentez laboratuvarı Uzman Araştırma Görevlisi ve bu çalışmanın ortak yazarı Rammohan Aluru; “Üç tipte yiyecek filmlerini su yosunlarında doğal olarak ortaya çıkan, bilinen bir biyopolimer olan sodyum aljinatı baz alarak oluşturduk.” dedi. “Molekülleri film oluşturucu özelliklere sahipti.Sodyum Aljinat hidroliz üzerinde potansiyel film oluşturma özelliklerine sahip ve hücre duvarları içerisinde çeşitli tuzların karışımı olarak bol miktarda bulunan elverişli bir karbonhidrat makromolekuldür.Sodyum aljinatın en büyük avantajı sulu ortam içinde sıvı jel olarak performans sergilemesidir.

Aljinat molekülleri doğal oksidan olan ferulik asit ile çapraz bağlıydı.Bu durum filmi sadece güçlü yapmıyor aynı zamanda homojen, daha sert olmasını sağlıyor ve ürünün kullanım ömrünü uzatıyor.

Ural Üniversitesi Organik ve Biyomoleküler Kimya Fakültesi Profesörü Grigory Zyryanov; “Antioksidan bileşenlerinin oksidasyon prosesini yavaşlatması sebebiyle yiyecekler daha uzun süre taze kalıyor.” diyor. “Buna ek olarak, bu filmlere doğal antiviral hücreleri ekleyebiliyoruz ve bu durum raf ömrünü de uzatabileceğimiz anlamına geliyor. Sarımsak, zerdeçal ve zencefilin içerdikleri bileşenler virüslerin yayılmasına engel olabilir.”

bilim-insanlari-yiyecek-paketleri-icin-yenilebilir-filmleri-uretti

Fotoğraf: Sodyum Aljinat ve ferulik asit filmi cam yüzeyinde biçimleniyor.

Yazarlara göre, film üretimi için herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç yok.Endüstriyel ölçek üzerinde yiyecek ürünleri ve filmleri üreticileri tarafından oluşturulabilir.

“Ayrıca bu filmler polimer üretim tesisinde üretilebilir.Sadece yemek üretimi yapabilmek için gereken standartlar karşılandığı koşullarda yapılabilir. Eğer su yosunlarının okyanusa yakın tükenmez bir kaynağı  olsaydı bu filmleri üretmek oldukça kolay olacaktı.” diyor Grigory Zyryanov.

 Viswavidyalayam Üniversitesi’nden Bilim insanları Sri Venkateswara ve Sri Padmavati Mahila, Ural Federal Üniversitesi ve RAS’ın Ural Şubesi bu filmleri üretmek için ortak çalıştı.Araştırma , Üniversite Hibe Komisyonu ve Merkez Plastik Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından desteklendi.

Sodyum aljinat kıvamlaştırıcı ve stabilizatör olarak kullanılan bilinen bir biyopolimerdir.Ferulik asit(Bir sinamik asit türevi) özellikle anti-inflamatuar,antitümor,antitoksik, hepato-ve kardiyoprotektif,antiviral ve antibakteriyel olarak çok çeşitli farmakolojik özelliklere sahiptir.

Kaynak: phys.org

47 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Melisa Süt

2000 İstanbul doğumluyum.Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans öğrencisiyim. Araştırma yapmayı ve öğrendiklerimi insanlarla paylaşmayı seviyorum.Kimya ile ilgili son gelişmeleri takip etmek ve edindiğim bilgileri aktarabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası olmaya karar verdim.
İlgi alanlarım ; sürdürülebilir enerji,biyokimya, biyoteknoloji,nanoteknoloji

Kopyalamak Yasaktır!