Bingöl’de biyokimya laboratuvarı faaliyete girdi

Bingöl’de, 42 alanda toplamda 64 kan testinin yapılıp sonuçların aynı gün içerisinde alınabileceği biyokimya laboratuvarı faaliyete açıldı.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezi (ASM), Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) ve diğer birinci basamak sağlık birimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere biyokimya laboratuvarının açılışı yapıldı. Laboratuvar sayesinde tek seferde 42 alanda toplamda 64 kan testi yapılabilecek.

Açılışta bir konuşma yapan Bingöl İl Valisi Yavuz Selim Köşger, laboratuvarın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Laboratuvarın bir milyon 200 bin TL’ye mal olduğunu belirten Vali Köşger, “Çok kısa sürede 42 alanda toplamda 64 testin yapılabileceği bir laboratuvar hizmete açıldı. Sadece ASM’lerin kan ve diğer tahlilleri değil aynı zamanda Halk Sağlığı Müdürlüğünün yürüttüğü, köy içme suları dahil bir çok hizmette burada çok kısa sürede tahlil edip sonuçlandırılacak bir laboratuvar test edilmiş oldu. Bu, aile hekimliği müessesesini de daha kurumsal hale getirecek ve İş Sağlık Müdürümüzün söylediği gibi, hastanenin üzerindeki yükü de hafifletecek bir şey. Birçok vatandaşımız aile hekimliği tarafından tahliller yapılamadığı için ya da yapılmadığını düşündüğü için hastaneye gidiyorlardı. Burada bütün testler yapılabilecek. Dolayısıyla aile hekimlerimizin tanı koyması daha isabetli tanımlar koymaları mümkün olacak. Bu açıdan da çok önemli bir tesisi, Bingöl’de zincirin bir halkasını da tamamlamış olduk.” dedi.

Laboratuvarın Bingöl Merkez, Genç ve Solhan ilçelerindeki 13 ASM ve 8 TSM’ye, toplamda 60 hekime hizmet vereceğini ifade eden Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Vedat Söyiler ise öğleden önce alınan kan numuneleri sonuçlarının aynı gün öğleden sonra verilebileceğini kaydetti.

Yakın zamanda, 1’inci Düzey Tüberküloz Laboratuvarının da hizmete açılacağı müjdesini veren Söyiler, verem hastalarına yönelik ARB testinin de yapılmaya başlanacağını söyledi.

Kaynak : dogruhaber.com.tr

616 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!