Bir İlk: Kararlı 2D Bor Materyali Oluşturuldu

Bir İlk: Kararlı 2D Bor Materyali Oluşturuldu

Fotoğraf: Şekilde; deniz mavisi toplar boru temsil ederken kırmızı toplar hidrojendir. (Northwestern Üniversitesi)

ABD’deki Northwestern Üniversitesi araştırmacıları ilk kez borofan adı verilen atomik olarak hidrojenlenmiş bor sentezlediler. Bunu, havada günlerce kararlı kalan iki boyutlu bir materyal üretmek için grafenden daha güçlü, daha hafif ve daha esnek bir tek atom kalınlığındaki bor tabakası olan kararsız borofeni atomik hidrojenle tepkimeye sokarak ürettiler.

İlk kez 2015’te sentezlenen borofen, yüksek mekanik mukavemet, esneklik ve süper-iletkenlik gibi özellikleri nedeniyle araştırmacıların dikkatini çekti. Bu özellikler; bataryalar, elektronikler ve kuantum hesaplama için heyecan verici uygulamalara sahip olabilir. Ancak, borofen havada hızlıca okside olur, iletkenlik özelliğini kaybeder yani borofen ultra yüksek vakum odasının dışında var olamaz. Bu durum, borofenin ve özelliklerinin araştırılmasını ciddi bir şekilde engellemiştir.

Araştırmanın başkanı Mark Hersam, “Borofendeki bor atomları ileri kimyasal reaksiyonlara karşı oldukça duyarlıdır. Bu bor atomlarının, bir kere hidrojenle bağ yaptıktan sonra hava ile temasında artık oksijenle reaksiyona girmeyeceklerini bulduk.” diye açıklıyor. Hersam ve meslektaşları borofeni ilk kez 5 yıl önce oluşturdu.

Borofan yeni sentezlenmekle beraber, borofen ile aynı umut vadeden özelliklere sahiptir, bir vakum dışında, gerçek dünyada kararlı olduğu için araştırılabilir durumdadır. Hersam son olarak, “Materyal sentezleri biraz fırında pişirmeye benziyor. Borofan için en işe yarar tarifi dünyayla paylaşarak, kullanımının en hızlı şekilde çoğalacağını umuyoruz.” diyor.

Kaynak: chemistryworld.com

121 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!