Bir litre yakıtla 3771 kilometre

bir litre yakitla 3771 kilometre

Dünya gençliğini enerji tasarruflu yenilikçi araçlar üretmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenen Shell Eco-marathon, bir kWh enerji ya da bir litre yakıtla en fazla yolu katetme temeline dayanıyor.

16-25 yaş arasında gençlerin kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere mücadele ettikleri yarışmanın kazanan ilk aracı 1 litre benzinle 680 kilometre kat etmeyi başarmıştı.

Günümüzde ise takımlar, yakıt verimliliğini artırmanın yanı sıra 3 boyutlu yazıcılarla araç tasarlayıp üretebiliyor. Öyle ki Shell Eco-marathon Avrupa’nın son şampiyonu, 1 litre benzinle 3771 kilometre yol kat edebilmeyi başardı. Yani, rekorun sahibi olan şampiyon araç, Londra’dan Antalya’ya gidebilecek kadar yakıt verimliliğine sahip.

Türkiye’de ikinci kez düzenlenecek

Dünyanın en önemli öğrenci-inovasyon yarışmalarından biri olan yarışma, Shell Türkiye ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle, bu yıl ikinci kez Türkiye’de düzenlenecek. 7-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’daki TİM Kampüsü’nde gerçekleştirilecek yarışmaya Türkiye’nin farklı okullarından 14 takım ve yaklaşık 200 öğrenci katılacak. Yarışmayı kazananlar ödüllerini, 8-10 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Türkiye İnovasyon Haftası’nda alacaklar.

Takımlar yarışa ‘Prototip’ ve ‘Şehir Konsepti ‘adlı iki araç kategorisi altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti araçlar ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışmada araçlara güç vermek için dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor. Yarışma kapsamında takımlar, tasarım, inovasyon, iletişim, emniyet ve takım ruhu kategorilerinde pist dışı ödüller kazanma fırsatına da sahip oluyorlar.

Türkiye yarışmasında başarı elde edelen takımlar, Haziran 2017’de Londra’da düzenlenecek Avrupa ayağına katılım hakkı elde ederek Avrupa’nın 26 ülkesinden takımlarla yarışma olanağına sahip olacaklar.

Kaynak : birgun.net

504 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!