Bir Parmak İzi Ne Kadar Dayanıklıdır?

Fotoğraf: Üç ana parmak izi türü; kement (loop), helezyon, ark (arch)

Amerikalı Hans Galassi, birkaç ay önce bir wakeboard kazasında birkaç parmağını kaybetti. Bunlardan biri bir alabalıkta bulundu ve Galassi’nin parmak izlerinden tespit edildi. Peki parmak izleri ne kadar kalıcıdır?

İnsanların büyük çoğunluğu hayat boyu aynı kalan benzersiz bir parmak izi seti ile doğarlar.

Uzmanlar tarafından sürtünme sırtları olarak bilinen bu desenler, sadece parmak uçlarımızda değil, aynı zamanda parmaklarımızın flanşlarında, avuçlarımızda, ayak parmaklarımızda ve ayaklarımızın tabanlarında bulunur.

Desenler kalıcıdır ancak yıpranabilir.  Tuğlalar yapan ve sık sık bulaşıkları yıkayan insanlar bazı detayları kaybederler. Bu faaliyetleri durdurduktan sonra sırtlar geri büyür.

Suç filmlerinin hayranlarının bileceği gibi, insanlar zaman zaman parmak izlerini yapay olarak değiştirmeye çalışmışlardır.

Cildin dış tabakasından derin bir kesim, epidermis ve dermise kadar bir parmak izini değiştirecek bir yara izi bırakır, ancak onu daha az benzersiz yapmaz.

İnsanlar, 1930’lu Amerikan gangster John Dillinger’ın yaptığı gibi parmak uçlarını ateş ve asitle yakarak parmak izlerini de silmeye çalıştılar.  Bir süre işe yarıyor ama deri geri dönüyor.

Başka bir suçlu olan Robert Phillips, parmak izlerini silmek için göğsünden deriyi parmaklarına mükemmel bir şekilde aşıladı ancak avuç içi izinden tespit edildi.

Diğerleri parmak uçlarını tutkal ve tırnak cilası ile yumuşatmayı denediler.  Yine avuç içi izinden yakalandılar.

Sürtünme sırtları ölümden sonra bile oldukça uzun ömürlüdür, diyor parmak izi uzmanı Allen Bayle—İngiltere’nin standart polis el kitabı, ölü ellerin yazarı.

“Suda bir el bulunursa, epidermisin bir eldiven gibi dermisten uzaklaşmaya başladığını göreceksiniz.  Bu kulağa tuhaf geliyor ama eğer bir el hasar görmüşse epidermisi kesip kendi elimi o eldivenin içine koydum ve bu şekilde parmak izini bulmaya çalıştım ”diyor Bayle.

“ Çocuklarla suyun dışına çıktığımızda balıklar zaten onlardaydı ve balıklar epidermisi didiklemişlerdi. Fakat yine de epidermisin alt kısmından çıkıntı detaylarını alabilirsiniz. Ve eğer o da yoksa o zaman dermisten yapabilirsiniz. Epidermisteki her sırt için, dermiste iki tane var, biz ona bir tramvay etkisi diyoruz. ”

Bir elin suda dağılmasının hızı  sadece suyun sıcaklığına değil pek çok şeye bağlıdır.

Bayle, “Su çok soğuk ise uzun süre kalabilir” diyor.  Galassi’nin parmağını yutan alabalığın gövdesi de içinde yüzdüğü su kadar soğuktur.

Galassi’nin parmağı alabalık sindirim sisteminde bulundu. Peki parmak neden sindirilmemişti?Kazadan ne kadar uzun süre sonra balıkların parmağını yediğini asla bilemeyeceğiz, ancak Bayle, kalın epidermis tabakası sindirilmiş olsa bile, Galassi’nin parmağının dermişinden tespit edilebileceğini düşünüyor.

“Örneğin parmağı latekse atabiliriz ve sonra dökümü mürekkepleyebiliriz. Ya da dermisi mürekkep ve bir parmak izi formuna taşıyabiliriz. Biraz sırt detayımız olduğunda, onu bilgisayara koyabiliriz.”

Galassi davasında, Idaho polisinin, parmağın çıkabileceği yerleri daraltmak için dava dosyalarını ve raporlarını araştırması bir gün sürdü. Ardından, rastgele bir parmaktan parmak izi alındı ve sahibinin tanımlanabilmesi için eyalet polisi adli laboratuvarına gönderildi.

Bayle, “Öldüğünüzde ortadan kaybolan son şeylerden biri parmak izlerinizdir” diyor. “Çok dayanıklılar.”

Parmak izleri nasıl oluşur

  • On ikinci haftada anne karnında oluşmaya başlar
  • Anne karnında hem genlerin hem de embriyo hareketlerinin ürünüdür
  • Yani ikizlerin aynı parmak izleri olmaz
  • El ve ayaklar büyüdükçe, sürtünme sırtlarının detayları sabit kalır.

Kaynak : bbc.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.