Vaka Çalışması: Silahla İntihar Ancak Mermi Yok

İntihar planları bazen ters gider ve en deneyimli cinayet araştırmacılarına bile sorun çıkartabilen adli bilmecelere yol açar.

Journal of Forensic Sciences’ın yeni sayısı Çek Cumhuriyeti’nde, televizyonun karşısındaki  sandalyede ölü bulunan adamın, kendini bıçak ile yaralamada başarısız olduğunu fakat vücudunda hiç mermi bulunmamasına rağmen silah yarasıyla kendini nasıl öldürebileceğini gösterdi.

Karmaşık Ölüm Sahnesi

59 yaşındaki adam eşi tarafından apartman dairesindeki oturma odasında bir sandalyeye yığılmış olarak bulundu. Boynunun bir kısmında yüzeysel kesik yaraları ve göğsüne bitişik atış ile yapıldığı düşünülen üst üste farklı boyutlarda dairesel yaralar vardı.

Otopsiden önce çekilen röntgende Charles Üniversitesi ve Masaryk Üniversitesi’nden adli bilim insanlarına göre vücutta ne mermi ne de çıkış yarası vardı.

Olay yerinde buldukları şey, iki adet imitasyon silahtı. Bunlar merhumun yanındaki halıda bir AK-47 süngünün işlevsel bir kopyası ve bir EKOL LADY 9 mm tabancaydı.

Ancak tabanca kurusıkı bir tabancaydı ve şahsın öldüğü sandalyenin arkasındaki sandalyenin üzerinde bulunan iki yastığın altında sıkışmış bulundu. Olay yerinde ateşlenen iki adet 9 mm boş kovanlarla birlikte bir adet hiç ateşlenmemiş mermi bulundu.

İntihar notu yoktu.

Tanıklar, merhumun ailesinde sorunların yaşandığını söylediğinde polisler bundan şüphelenmişti. Evde opioidler ve benzodiazepinler dahil olmak üzere fazla miktarda ilaç da bulunmuşlardı. 

Göğüs Yarası

Otopsi, sol göğüs ucu yakınında açılan dairesel yarayı ortaya çıkardı. Çapı 1 cm ve biraz daha büyük olan bir marjinal aşınma ile çevrelenmişti.

Uzmanlara göre, yüzey yarası içinde 10 cm çapında is ve barutla dolu daha büyük bir boşluk vardı.

Yara, 435 gram kan içeren perikard kesesine ulaşıyordu.

Sonunda ölüm nedeni kalp tamponadı, hayati organ etrafında sıvı birikmesinden kaynaklanan kalbin sıkışması olarak belirlendi. Balistik, aynı şekilde, intihar olduğunu belirtti. 

Kurşun Yok Hasar Var

Boş kovanların ateşlenmesi bir mermi etkisi yapmaz, ancak gerçek bir silah gibi görünür. Bu çalışma, başta olduğu gibi hayati bölgelere zarar vermek üzere belgelenen bir gaz püskürtüsünden salınan patlama etkisine dayanır.

Ancak Çek yazarlar, bu tür ölümcül yaralanmaların sandıkta belgelenmemiş olduğunu iddia ediyor.

Nihayetinde, olay yerinde ve laboratuvardaki adli tıp uzmanları, adamın önce boynunu süngüyle kesmeye çalıştığınını belirledi ancak bu ciddi bir hasara yol açamadı.

Yöntemi değiştirirken göğsüne iki kez aynı noktadan tetiği çekti ve yarayı oluşturdu.

Ölümün anlık olmadığını ve planlandığı gibi gitmeyen ilk planlanın sonucu olduğu yazıyordu.

“Kurban, ilk seçilen yöntemle intihar edemediğini, yani boynu keserek intihar ‘ölümcül olmayan’ veya ‘ölümcül olmayan’ olarak kabul edilen bir silahla göğüste daha az belli olan bir silah yaralanması yöntemini kullanmayı seçti.” diye yazıldı. “Bizim durumumuzda, ‘gaz mermisi’ ile yaralanmanın olağandışı mekanizması, perikardın hasar görmediğini ve böylece mağdurun başka bir silah ateşlemesi daha yapabilmesini gösterdi.”

“ Son olarak ölüm kardiyak tamponatın kademeli gelişmesinden kaynaklanıyordu.” diye sonuçlandırdılar. “Bu dava, ciddi yaralanmalara neden olma potansiyeline rağmen ölümcül silah olarak kabul edilmeyen kurusıkı tabancalarının yadsınamaz potansiyelini göstermektedir.”

Kaynak: forensicmag.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.