Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Profesörü NSF Kariyer Ödülü’nü Aldı

Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Profesörü NSF Kariyer Ödülü'nü AldıFotoğraf: Shaun Mahony, biyokimya ve moleküler biyoloji profesörü. Görüntü: Penn State

Üniversite Park, Pa. – Biyokimya ve moleküler biyoloji yardımcı doçenti Shaun Mahony, Ulusal Bilim Vakfı’ndan (NSF) Fakülte Erken Kariyer Geliştirme (Kariyer) ödülüne layık görüldü. Kariyer ödülü, araştırma ve eğitimde akademik rol modeli olma ve departmanlarının veya kuruluşlarının misyonunda ilerlemelere liderlik etme potansiyeline sahip erken kariyer öğretim üyelerini destekleyen NSF’nin en prestijli ödülüdür.

Kariyer ödülü, Mahony’ye, transkripsiyon faktörlerinin – gen ifadesini kontrol eden proteinlerin – genoma nerede bağlandığını tahmin etmek için yapay öğrenme yöntemleri geliştirmeye yönelik araştırmasını desteklemek için beş yıllık fon sağlayacaktır. Bu proteinlerin nereye bağlandığını belirlemeye yönelik deneysel yaklaşımlar pahalı ve zahmetli olabilir. Mahony, gen düzenleyici bölgelerin özelliklerini tanıması için sinir ağlarını eğitirken mevcut deneysel verileri kullanacak. Sonrasında  ise yazılım, tekrarlayan DNA bölgelerinde, diğer hücre türlerinde, hastalıklı hücrelerde ve diğer türlerin genomlarında gen düzenleyici bölgeleri tahmin etmek için kullanılacaktır.

Mahony, “Sinir ağları, bir genomdaki gen düzenleyici bölgeleri doğru şekilde tanımak için eğitilebilir. Ancak yeni bağlamlarda, örneğin önceden görülmemiş bir genomda düzenleyici bölgeleri tahmin etmede her zaman başarılı olamayabilirler. Bu ödül, farklı genomik bağlamlara uyum sağlayabilen sinir ağları geliştirmemize olanak tanıyacak.”, dedi.

Bu projeden ortaya çıkan yazılım, araştırma topluluğuna ücretsiz olarak sunulacak ve daha önce incelenmesi zor olan durumlarda gen düzenlemesine ilişkin önemli bilgiler sağlayacaktır.

Ödül aynı zamanda entegre bir eğitim girişimi için fon sağlayacaktır. Mahony, lise öğrencilerini biyoinformatik araştırmalarıyla tanıştıracak eğitim modülleri geliştirmek için Penn State’in Bilim ve Okullar Merkezi ve Pensilvanyalı lise öğretmenleriyle birlikte çalışacak.

Mahony, Nature, Nature Neuroscience, Cell Stem Cell ve Molecular Cell gibi hakemli dergilerde yaklaşık 50 makale yayınlamıştır ve yaklaşık 30 lisans ve yüksek lisans öğrencisine rehberlik etmiştir. Halen Biochimica et Biophysica Acta dergisinin yayın kurulunda görev almaktadır.

2012’de Penn State’deki fakülteye katılmadan önce Mahony, 2011-2012 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde misafir bilim insanı olarak görev yapmıştır. 2010-2012 yılları arasında araştırma bilimcisi ve 2007-2010 yılları arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırma görevlisi ve 2005-2007 yılları arasında Pittsburgh Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. Mahony, 2002 ve 2006 yıllarında Galway’deki National University of Ireland’da sırasıyla, elektronik ve bilgisayar mühendisliği alanlarında lisans derecesi, bilgi teknolojisi alanında da doktora derecesi almıştır.

Kaynak: news.psu

863 Kez Okundu

Cansun Arıkan

1995 Ankara doğumluyum. Lisans derecemi Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü’nde tamamladıktan sonra eğitim hayatıma, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü, Biyokimya Anabilim Dalı’nda yüksek lisans öğrencisi olarak devam ediyorum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü (Lisans) mezunuyum. Mart 2021tarihinden beri bir kimya şirketinde Kimyasal Mevzuat Danışmanı olarak görev alıyorum. Araştırmaktan, yeni şeyler öğrenmekten ve güncel gelişmeleri takip etmekten keyif aldığım için İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'nin bir parçası oldum. Araştırmalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. İlgi Alanlarım: Biyokimya, Adli Kimya, Polimerler ve Nanoteknoloji.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!