Biyoloji Profesörü, Nehir Ekolojisini Küresel Boyutta İnceledi

Biyoloji Profesörü Nehir Ekolojisini Küresel Boyutta İnceledi

Fotoğraf :  Oakland Üniversitesi (OU), Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Scott Tiegs “Nehirlerdeki ve Nehir Kenarlarlarındaki Genel Düzenler ve Ekosistem İşleyişinin Etmenleri” adlı makalenin başyazarıdır. Bu bilimsel makale 153 araştırmacının, Ekvador’daki bu nehir de dahil olmak üzere, 40 ülkede bulunan nehirlerde gerçekleştirdikleri çalışmalara dayanır.

Biyoloji bölümünden Doç. Dr. Scott Tiegs, 40 ülkeden 153 araştırmacının da içinde bulunduğu bir çalışmaya liderlik etti. Çalışmanın sonuçları Science Advances dergisinin son sayısında yayımlandı.

Oakland Üniversitesinde çevrebilimci Scott Tiegs dünya çapında, nehir ekosistemlerinin karbon döngülerinin hızlarını inceleyen yeni bir bilimsel makalenin başyazarıdır.

Science Advances dergisinde yayımlanan bu makale, 40 ülkede bulunan 153 araştırmacının çalışmalarına dayanır. Çalışmalar göstermiştir ki, sıcaklık ve nem gibi iklimsel faktörler, nehir ekosistemlerinin karbon döngülerinin hızına etki ederler. Karbon döngüsü, yerel besin ağından küresel iklime kadar çok geniş ölçekli bir alan üzerinde, sistemlerin işleyişi için önemlidir.

Tiegs, “Nehir ekosistemleri, organik maddelerin ayrışma ve okyanuslara taşınma hızlarını düzenleyerek küresel karbon döngüsü için önemli roller oynar ama ayrışma hızının nehirden nehre nasıl farklılık gösterdiği konusunda sadece temel bir bilgiye sahibiz” demiştir.

Dere ve nehirlerdeki karbon döngüleri üzerine yapılan önceki araştırmaların aksine, bu çalışmadaki metodoloji, üzerinde çalışılan tüm alanlarda özdeştir.

Oakland Üniversitesindeki Dekanlık Makamının, Araştırma Ofisinin, Güzel Sanatlar ve Fen Fakültesinin ve Biyolojik Bilimler Bölümünün desteği ile Tiegs, bu araştırmada ortak olmuş çok sayıda araştırmacının kullandığı, standartlaşmış ve kullanımı kolay bir biyolojik tayin methodunun gelişmesine yardımcı olmuştur.

Biyoloji Profesörü Nehir Ekolojisini Küresel Boyutta İnceledi

Fotoğraf  İzlanda’daki alan araştırması sırasında Scott Tiegs, dünya çapındaki nehir ekosistemlerinin karbon döngüsünün hızlarının incelendiği yeni yayımlanan makalenin başyazarıdır.

Tiegs, “Sonuç olarak, her kıtayı kapsayan, küresel çapta 500’den fazla nehirde ayrışma hızını ölçebiliyorduk” demiştir.

Bu makale, beşeri faaliyetler sonucu giderek artan oranda etkilenen ayrışma hızlarının kontrol edildiği iklimsel faktörlere dikkat çekmiştir.

Tiegs, “Nehir ekosistemlerinin nasıl işlediği üzerine sağlanan esas bilgilere ek olarak, bizim sonuçlarımız, gelecekteki araştırmacıların küresel ısınmaya ve küresel iklim değişikliğinin diğer boyutlarına olan geniş ölçekli ekolojik tepkileri değerlendirmek için temel veri sağlar” demiştir.

Araştırma, Ecuadorian Science Foundation sponsorluğunda gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, OU profesörlerinden David Szlag (Çevre Kimyası), Mark Isken (Yönetim Bilişim Sistemleri) ve son OU mezunlarından Diana Ethaiya (Biyoloji) bu araştırmada ortak olmuş, makaledeki yardımcı yazarlardandır.

Makaleyi görüntülemek için “Nehirlerdeki ve Nehir Kenarlarlarındaki Genel Düzenler ve Ekosistem İşleyişinin Etmenleri” buraya tıklayın.

Kaynak : oakland.edu

437 Kez Okundu

Tolgahan Özer

14 Şubat 1997 tarihinde Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde doğdu. 2015 yılında ortaöğretimini tamamladı ve aynı yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde İngilizce eğitim görmeye hak kazandı. 2016 – 2017 yılları arasında Tema Vakfı'nda çeşitli faaliyetlerde bulundu ve Çanakkale bölgesinde yaklaşık 4000 fidanı ve binlerce meşe palamudunu toprak ile buluşturmaya ön ayak oldu. Sürmekte olan lisans eğitimi içerisinde ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi, Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü tercih etti. 2018 yılının eğitim döneminde üniversitede bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Tıbbi Genetik Laboratuvarında kısmi zamanlı olarak çalışmaya başladı. Moleküler sitogenetik, kanser araştırma ve gıda bilimi ve teknolojileri araştırma laboratuvarlarının yanı sıra analitik kimya laboratuvarında da staj gördü. Kimyaya olan ilgisini ve bilgisini artırmak, yabancı dilini daha kaliteli bir seviyeye taşımak adına, Ocak 2019’da, gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldı.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!