Buzullar Tarihin En Ilık Kışını Geçiriyor

Buzullar Tarihin En Ilık Kışını Geçiriyor

Buzul kışı, küresel ısınmanın etkilerini yakından inceleyen bilim insanlarını bile endişelendirecek çok sayıda haberle sona erdi.

Bölge, kayıtların en ılık kışını yaşadı. Geçtiğimiz salı günü yayınlanan yeni ABD hava verilerine göre deniz buzu yılın en düşük seviyesindeydi.

“Bu tam anlamıyla delilik,” diyor 1982’den beri buzullar üzerine çalışan ve Kolorado, Boulder’daki Doğal Kar ve Buz Merkezi’,nin yöneticisi Mark Serreze. “Bu sıcaklık dalgalanmaları… Hiç böyle birşey görmedim.”

Uzmanlar, eşi benzeri görülmemiş bu olayın küresel ısınmanın bir parçası olduğunu, son zamanlarda Avrupa’daki ve ABD’nin kuzeydoğusundaki güçlü buz fırtınalarında rol oynadığını söylüyorlar.

Grönland’in ucunda,Kuzey Kutbu’na en yakın olan ada hava istasyonu şubatta dondurucu sıcaklığın üzerinde 60 saatten fazla zaman gecirdi. Bu yıldan önce, bilim insanları orada sıcaklığın şubat ayında yalnızca 2 kez dondurucu sıcaklık üzerine yükselmiş ve oldukça kısa sürmüştü. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü’nden bir iklim bilimci olan Ruth Mottram, geçen ayın kaydedilen yüksek sıcaklıklarının daha çok mayıs ayının tipik
sıcaklıklarına benzediğini söyledi.

Neredeyse 3 düzine Kuzey Kutup hava istasyonunun 15 tanesi kış için normal sıcaklığın en az 10F (5.6°C) üzerindeydi.

Şubat ayında geçen yılın en düşük kayıtlarından 62000 m2 daha küçük olan, 5.4 milyon m2 alanı kaplayan Kuzey Kutbu deniz buzulları, son 30 yılın normal değerlerinin 521000 m2 altındadır.

Buz dağı ve buzulların aksine donmuş okyanus suyu olan “deniz buzu” okyanusta oluşur, büyür ve erir. Hâlâ büyümektedir, ancak Serreze’ye göre yazın kolayca eriyecektir.

Veri merkezi bilim insanı Walt Meier, normalde Bering Denizi’nde buzlanan açık sularda benzer birşeyin meydana geldiğini söylemiş, Kuzey Kutbu’nun iki tarafında aynı anda gerçekleşmesinin olağandışı olduğunu eklemiştir.

“İklim değişikliği herşeyden önce gelen bir konudur,” demiştir Meier.

Kaynak : theguardian.com

Okumanızı Öneriyoruz

Rice Üniversitesinden Bilim İnsanları Atık Plastikleri Grafene Dönüştürüyor

Plastik atık, ACDC sayesinde saf siyah grafen olarak geri dönüştürülüyor. Rice Üniversitesi bilim insanları,  gezegenin …