Børge Nielsen Bak

Børge Nielsen Bak

Bak, 31 Aralık 1912 yılnda Danimarka’nın Kopenhag kentinde doğdu. Babası Thorval Nielsen Bak ve annesi Hilmaria Nielsen olan Bak, Sonja Jacobsen ile evliydi.

Organik Kimya alanında uzmanlaşan Bak, Kopenhag Üniversitesi’nde matematik, fizik, kimya ve astronomi alanlarından mezun oldu. Mezuniyetinden hemen sonra araştırma asistanı olarak çalıştığı Üniversite’nin Kimya bölümünden ünlü organik kimyacısı Einar Biilmann ve spektroskopist Alex Langseth ile birlikte çalıştı; ve sadece spektroskopi ve sentetik organik maddenin yapısı, Bak’ın daha sonraki bilimsel çalışmalarının temelini oluşturdu.

Bak’ın bilime katkısı, davet edildiği Kopenhag Üniversitesi’nden Altın Madalya kazandığı organik kimyasal elementler konusuyla ödüle layık görüldüğü için erken başladı. Bak, moleküler titreşimleri ve rotasyonal spektrumları anlamak için teorik temel olan moleküler dinamikler üzerine çok sayıda çalışma yaptı ve “İç moleküler Potansiyel” doktora tezinde bu çalışmaya devam etti. 1943’te Felsefe Doktorasını [D.Phil. (Doctor of Philosophy)] aldı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa süre sonra Bak, Kaliforniya’nın Berkeley şehrine gitti (1946-47) W.D. Gwinn ile işbirliği yaparak savaş zamanı radar sisteminde kullanılmak üzere ilk kez geliştirilen bileşenler sayesinde gerçekte kullanılabilen bir mikrodalga spektrografını (tayfçeker)  yaptı. Bu çalışma önemli miktarda vakum tüp elektroniği ve mikrodalga radyasyonun taşınması ile ilgiliydi. İlk başlarda uzun dalga boyundaki absorpsiyonu saptamaya çalışıyorlardı fakat kısa süre sonra Stark modülasyonu geliştirildi ve mikrodalgaların iletimi için frekans yönlendiricili özel bir elektrota izin verildi.

Bak, Kopenhag’a geri dönerek Kopenhag Üniversitesi’nin H.C. Ørsted Enstitüsü’nde kurduğu dünyaca ünlü laboratuarda öncülük ettiği bu başarıyı tekrarlayabildi. Sonraki yıllarda Bak’ın öğrencileri ve meslektaşları infrared spektroskopi, Raman-spektroskopi, mikrodalga-spektroskopi ve nükleer manyetik radyasyon spektroskopisine dayanan mikrodalga spektrumundan moleküler geometrinin kesin tespitlerini içeren 300’den fazla rapor ve yayın yaptı. Başlangıç olan bu ölçümler ve sonuçlar, Bak’ın moleküler yapıların kuantum kimyası hesaplamaları ile tamamlandı. Üstüne üstlük bu çalışma günümüzün çalışma alan anlayışımızın temelini biçimlendirdi. Spektroskopi alanında en olağan dışı olan, kimyada ilklerden biri olan Bak’ın araştırması kuantum kimyası, kimya fiziği, aygıt yapımı ve elektronik gibi farklı bilim dalından uzmanlar arasındaki etkileşimi teşvik etti. Temel araştırma konularına ek olarak kızılötesi spektroskopisi, nükleer manyetik rezonans spektroskopisi ve daha sonra kimya ve astro-kimya için özel önemi kanıtlanan uçucu piroliz ürünlerinin spektrumu gibi konuları da araştırdı ve araştırmaya devam etti.

Danimarkalı Kimyager ve Jorck Ödülü kazanan Kjeld Rasmussen, Kopenhag Üniversitesi’ndeki veda konuşmasında Bak hakkındaki iyi görüşlerini dile getirmiştir.

Børge Bak, Danimarka direnişinin aktif bir üyesiydi ve düzenli bombalamalar yapıldıktan sonra gizli belge ve materyal toplamak için gönüllü itfaiyeci olarak açık bir çalışıyordu.

Üyelik- Şeref- Madalya- Ödülleri- Rütbeleri:

Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi  (1958), Danimarka Teknik Bilimler Akademisi (1961), İsveç Kraliyet Topluluğu – Lund (1969), İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi (1974), Norveç Bilim ve Edebiyet Akademisi (1975), Nobel Kimya Ödülü İsveç Akademisi temsilcisi, Donnebrog 1. Sınıf Şövalyeliği, Donnebrog Şövalyesi, Danimarka Moleküler Spektroskopi Derneği’nin Kurucusu “Moleküler Spektroskopi Danimarka Derneği”(1954), Esso ödülü (1957).

Bak, 22 Şubat 1990 yılında Danimarka’nın Gentofte kentinde vefat etti.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …