Homer Burton Adkins

Homer Burton Adkins

Erken Yaşam Ve Çalışma Hayatı

Adkins, 16 Ocak 1892’de Emily ve Alvin Adkins ‘in oğlu olarak Ohio’da Newport’ta doğdu. Kız kardeşi ve erkek kardeşi ile birlikte bir çiftlikte büyüdü. Newport’ta lise eğitimini tamamladıktan sonra, Denison Üniversitesine girdi. Uzun boylu ve utangaç bir çocuk olarak tanınan Adkins, üç buçuk yılda mezun oldu. Adkins daha sonra üç yılını Ohio State Üniversitesi’nde geçirdi. 1916’da yüksek lisansını ve 1918 yılında ise William Lloyd Evans yönetimi altında doktorasını aldı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Birleşik Devletler Savaş Departmanı için araştırmacı kimyager olarak çalışmaya başladı. Bunu takiben Ohio Devlet Üniversitesi’ndeki organik kimya dalında eğitmen olarak hizmet veren Adkins ayrıca 1919 yazında E. I. Du Pont De Nemours Şirketi’nde araştırmacı kimyager olarak çalıştı. 1919’da Adkins Wisconsin-Madison Üniversitesi’ne geldi. 1924 ve 1926 yıllarında Bakelite Corporation’daki sanayi içinde iki yaz çalıştı ve 1942 yılından 1945 yılına kadar Milli Savunma Araştırma Savaşı programında yönetici ve araştırma direktörü olarak kaldı.

2. Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı boyunca Adkins, araştırmalarını savaş zamanı ihtiyaçlarına odakladı. Birçoğu, İkinci Dünya Savaşı sırasında tıpkı Birinci Dünya Savaşında ki gibi toksik gazların yoğun olarak kullanılabileceğinden korkuyordu. Adkins Wisconsin’deki laboratuvarını kimyasal savaş araştırması için kullandı. O tarihe ait sınıflandırılan belgeler, Adkins ve meslektaşlarının, kusma ve hapşırma üzerine yaptıkları araştırmaları açıkladı. Adkins, zehirli maddelerinin etkilerini birden çok farklı kimyasal madde, merhem ve askerler için koruyucu kıyafetlerle birlikte ele aldı. Çalışmalarının büyüklüğü ve etkisinden dolayı, Adkins, 1948’de savaş zamanı çalışmaları için Başarı Madalyası kazandı. Hem okulunda hem de Wisconsin–Madison Üniversitesinde yıllarca ders verdi.

Adkins organik bileşiklerin hidrojenasyonu konusunda dünya çapında bir otoriteydi ve Adkins katalizörünü (bakır kromit) kısmen İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Alman kimyagerlerin Fischer-Tropsch prosesiyle ilgili sorgulamasına dayandırarak geliştirdi. Adkins katalizörü, Lazier katalizörü olarak da bilinir. Katalizör Wilbur Arthur Lazier ile geliştirildi.
Adkins- Peterson Reaksiyonu ise; metanolün formaldehide, demir oksit, molibden dioksit ya da bunların kombinasyonları gibi metal oksit katalizörü ile havanın oksidasyonunu temsil eder. Adkins ve Wesley R. Peterson tarafından geliştirildi.

Sonra ki Yaşam ve Ölüm

Ohio Devlet Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi iken Adkins, Denison’daki sınıf arkadaşı ve lise matematiği öğreten Louise Spivey ile evlendi. Çiftin Susanne, Nance ve Roger adlarında üç çocuğu oldu. Susanne ‘de çifti üç tane torun sahibi yaptı. Adkins rahatlama ve egzersize ihtiyaç duyduğu zamanlarda golf oynamaktan hoşlanırdı. 1949 yılının baharında golf oynarken Adkins, küçük bir kalp krizi geçirdi. Tedavi olma şansı vardı ve en kısa sürede tedavi olmaya karar verdi. Araştırmaları ile ilgili diğer kimyagerlerle yaptığı görüşme sonrasında Adkins daha büyük bir kalp krizi geçirdi ve kabaca bir ay boyunca hastaneye kaldırıldı. Adkins’in durumu iyiye gidiyor gibi görünüyordu, bu yüzden eve gönderildi. Fakat sağlığı aniden kötüye gitmeye başladı. Zayıf ve yatalak olan Adkins 12 Ağustos 1949’da öldü.

Ödüller ve Onurlar

Hayatı boyunca Adkins birçok onur kazandı.

1938’de Denison Üniversitesi’nden fahri bir Doktora derecesi aldı.

Başkan Harry S. Truman, Adkins’e Merid için Madalya verdi.

1942’de Adkins, Ulusal Bilimler Akademisi üyesi olarak kabul edildi.

Anısına

Ölümünden sonra, Adkins’in birçok eski öğrencisi ve arkadaşı, University of Wisconsin’de kimya alanında Homer Adkins Kardeşliğini kurdu.

Wisconsin Üniversitesi’nden Başkan Edwin B. Fred, “Amerika’nın ürettiği önde gelen kimyagerlerden biri olarak tanınmıştı ve bir üniversite seçkin kılan biri gibiydi” dedi. Harvard’ın Başkanı James B. Conant, “Akademik dünya onarılamaz bir kayıp yaşadı.” dedi.

900 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!