Bülent Ecevit Üniversitesi, Kimya Laboratuvarına Yeni Nesil Cihaz

bulent ecevit universitesi kimya laboratuvarina yeni nesil cihaz

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bilimsel araştırmalarda kullanılan son teknoloji ürünü cihazlarına yenilerini Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Baki Hazer tarafından yürütülen proje kapsamında Üniversiteye kazandırılan Agilent Technologies Cary 60 UV-Vis ve İnce Film cihazları, Hazer’in polimer kimyası alanında yürüttüğü çalışmalara önemli katkılar sağlayacak.

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bilimsel araştırmalarda kullanılan son teknoloji ürünü cihazlarına yenilerini Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Baki Hazer tarafından yürütülen proje kapsamında Üniversiteye kazandırılan Agilent Technologies Cary 60 UV-Vis ve İnce Film cihazları, Hazer’in polimer kimyası alanında yürüttüğü çalışmalara önemli katkılar sağlayacak.

Prof. Dr. Baki Hazer, cihazların özelliklerini anlattığı açıklamasında şunları söyledi:

“Günümüzde akıllı materyalleri olarak tanımlanan akıllı polimerler, çevresel değişiklikler karşısında büzülme, şişme, optik veya elektriksel özelliklerini değiştirme yeteneğine sahip maddelerdir. Dış uyarılar, sıcaklık, pH, çözücü, iyon, ışık, iyonik güç, elektrik, manyetik alan ve mekanik etki olarak ortaya çıkmaktadır. Bütün çevresel uyaranlar içinde sıcaklık etkisi ilginçtir ve bazı polimerler oda sıcaklığında berrak bir sulu çözelti halindeyken oda sıcaklığının hemen üzerinde suda çözünmez hale gelip suda çökmeye başlıyor ve çözelti bulanık hale geliyor. Işık geçirgenliği berrak çözeltide yüzde yüz iken bulanıklığın koyuluğuna göre ışık geçirgenliği azalıyor ve tam çökme halinde yüzde bire kadar düşebiliyor. Isıtmalı bu UV-VIS cihazında sıcaklık kontrollü olarak yükseltilirken ışık geçirgenliği de bir grafik şeklinde monitörden takip ediliyor. Yeni elde edilmiş olan uyarıya duyarlı polimer türünün hangi en düşük kritik çözelti sıcaklığına sahip olduğunu bilmek birçok uygulama için polimerin kullanılabilirliğini ortaya koymak bakımından çok önemlidir. Agilent Technologies Cary 60 UV-Vis cihazıyla ısı duyarlı polimerlerin sıcaklık değişimiyle ışık geçirgenliği ölçülerek karakterize edilebilmektedir. Özellikle sıcaklığa duyarlı nano jellerin karakterizasyonunda kullanılması planlanan bu cihazın Nano Teknoloji Mühendisliği alanındaki çalışmalar için çok yararlı olmasını bekliyoruz. Bir diğer yeni cihazımız ise İnce Film cihazı. Çok geniş bir yelpazede kullanım alanına sahip olan ince filmlerden elde edilen kaplamalar, elektronik ve optik aygıt teknolojisi gibi değişik uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Kalınlığı birkaç mikrometreden, birkaç ?’a kadar olan ince film kaplamalar farklı buharlaştırma teknikleri ile üretilebilir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı fiziksel buharlaştırma tekniğidir. Kaplanacak malzeme, herhangi bir şekilde ısı etkisi ile buharlaştırılır ve buharlaşan atomlar, substrat (kaplanan malzeme) üzerinde giderek yoğunlaşırlar. İşlem 1.10-6 T basınçlı vakum ortamında yapılır. Buharlaşmanın ısı rezistansı ile yapıldığı durumda rezistans teli sarılmış yüksek sıcaklığa dayanıklı pota içerisinde kaplama malzemesi ısıtılmaktadır. Kaplanacak malzeme üzerine buharlaşmış maddenin yoğunlaşması sağlanarak ince bir film tabakası elde edilmektedir. Nano Teknoloji Mühendisliğinin temel üretim cihazlarından olan bu ince film cihazının çalışır vaziyete getirilmesi desteği nedeniyle Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer’e en içten teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Üniversitede sürdürdüğü bilimsel çalışmalarda akademisyenler tarafından ihtiyaç duyulan cihaz ve ürünlerin alınması ile ilgili desteklerinin devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Akademisyenlerimiz alanlarında sürdürdükleri başarılı araştırma çalışmaları ile Üniversitemizin adını ulusal ve uluslararası düzeyde duyurmaya devam ediyorlar. Bu noktada biz de Bilimsel Alt Yapı Projeleri (BAP) kapsamında bu çalışmaları destekliyoruz. Son yıllarda sağladığımız bu ve benzeri desteklerle laboratuvarlarımıza modern teknoloji ürünü cihazlar kazandırdık. Bu cihazların en önemli kazanımlarından biri de lisansüstü eğitimlerdeki araştırmalarda kullanılmaları. Öğretim üyelerimizi yeni nesil teknolojiye sahip cihazlarla yetiştiriyoruz. Kimya Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Baki Hazer’in yürüttüğü projeler kapsamında aldığımız Agilent Technologies Cary 60 UV-Vis ve İnce Film cihazları da Nanoteknoloji Mühendisliği alanındaki araştırmalarında kullanılan modern teknolojinin ürünleridir. Dünya çapında araştırmaları ile Üniversitemizin en yüksek h-index’ine (28) sahip Hocamız Prof. Dr. Hazer’in bu cihazlarla başarılı çalışmalara imza atarak Üniversitemizi gururlandırmaya devam edeceğine inanıyorum.”

Kaynak : haberler.com

912 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!