Yeni Karbon Yakalama Yöntemi, CO2’i Yakıta Dönüştürmek için Güneş Enerjisini Kullanıyor

Yeni Karbon Yakalama Yöntemi CO2'i Yakıta Dönüştürmek için Güneş Enerjisini Kullanıyor

Güneş enerjisi bize büyük miktarda enerji sağlıyor ve yakında karbondioksitten yakıt üretmek için de kullanılabilir.

Bunun nedeni uluslararası bir araştırma ekibinin CO2’i yakalayıp yakıta dönüştürmek için güneş enerjisini kullanabilen bir karbon yakalama teknolojisi geliştirmesidir. İsveç Lund Üniversitesi’ndeki ekip, gelişmiş malzemeler ve ultra hızlı lazer spektroskopisi kullanarak bu konuda çalışmalar yaptılar.

İlk Adımlar Umut Verici

Yeni metodun arkasındaki ekip, güneş ışığı ve CO2’i kullanarak yakıt üretmenin bir yolunu buldular. Güneş ışınlarını emen malzemeler kullandılar ve bu emilmiş enerjiyi kullanarak CO2’i yakıta dönüştürdüler.

Bu deney için araştırmacılar, kovalent organik çerçeve (COF) isimli gözenekli bir organik malzemeye yöneldiler. Bu malzemenin güneş ışığını çok verimli bir şekilde emdiği bilinmektedir. Karbondioksiti karbon monoksite dönüştürmeye yarayan katalitik kompleksi COF’ye eklediler.

Lund Üniversitesi’ndeki araştırmacı Kaibo Zheng “Karbon monoksitin dönüşümü için 2 elektron gerekmektedir. Mavi ışıklı fotonların yüksek enerji seviyelerine sahip uzun ömürlü elektronlar oluşturduğunu keşfettik. Bu sayede COF’yi elektronlarla kolayca yükleyebileceğimizi ve bir reaksiyonu tamamlayabileceğimizi keşfettik.” dedi.

Ekipteki bilim insanları ilk adımların ümit verici olmasına rağmen daha çok iş gerektiğini kabul ettiler. Aynı ekipten bir başka araştırmacı olan Tönu Pullerits “İki elektronla ilk iki adımı tamamladık.” dedi ve ekledi; “Bir karbondioksit dönüştürücü hakkında düşünmeye başlamadan önce birçok adımın daha atılması gerekiyor. Yine de umut vaat eden bir yön belirledik.”

Karbon Yakalama Teknolojisi Tehlikeli Bir Dikkat Dağıtıcı mı?

Her ne kadar yılda bir milyon tona kadar karbonu yakalayabilecek olan karbon yakalama tesisleri çalışıyor olsa da, bazı bilim insanları bu teknolojinin tek başına iklim krizini çözemeyeceği konusunda uyarıda bulundu. ABD Uluslararası Çevre Hukuku Merkezi, karbon yakalamanın fosil yakıt tüketiminden uzaklaşmayı geciktirebilecek “tehlikeli bir dikkat dağıtıcı” olduğunu belirtti.

Yine de metodun arkasındaki araştırmacılar yöntemlerinin küresel seviyede kullanılmak üzere ölçeklendirilip iklim krizini yenmek için gerekli olan çözümlerden biri haline gelmesini umuyorlar. Bunun için ilk olarak süreçlerini iyileştirmeleri gerekmektedir.

Kaynak: interestingengineering.com

942 Kez Okundu

Pelin Alaca

1997 yılında İzmir'de doğdum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği lisans son sınıf öğrencisiyim. Kendi okuduğum bölüm ve yakın disiplinlerle ilgili sürekli olarak güncellemeleri takip etme imkânı ve öğrendiklerimi paylaşma fırsatı yakalamam bu dergiye katılmamda büyük bir motivasyon kaynağı oldu. İlgilendiğim konular arasında sürdürülebilir teknolojiler, yenilenebilir enerji kaynaklı yakıt üretimi ve uzay teknolojileri bulunmakta.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!