Bursa Kimya Sektöründe İhracatını Yarı Yarıya Artırdı

Bursa Kimya Sektöründe İhracatını Yarı Yarıya Artırdı

Türk sanayinin önemli şehirlerinden biri olan Bursa, kimya sektöründe 2021 yılında ihracatını yarı yarıya artırmayı başardı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, Bursa’nın kimya sektöründeki ihracatının 2021 yılında yüzde 50’lik artışla 700 milyon dolara ulaştığını söyledi.

En Fazla Dış Satım Yapan İkinci Sektör Oldu

BTSO Kimya Sektör Konseyi toplantısı, Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) yapıldı.

Kimya sektöründeki gelişmelerin ve konsey çalışmalarının ele alındığı toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, BTSO Kimya Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi İlker Duran, Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Hüseyin Şanverdi ve konsey üyeleri katılım sağladı.

Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, sektörün Türkiye ekonomisine değer katan sektörlerden biri olduğunu vurgulayarak, kimya sanayinin pek çok sektöre hitap ettiğini gerek üretim gerekse de dış ticarette önemli bir paya sahip olduğunu belirtti.

Gülmez, “2021 yılında gerçekleştirdiği, 25,4 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza atan kimya sektörü, bu rakamla 2021 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör konumuna ulaştı. TİM verilerine göre, Bursa’nın 2021 yılı kimya dış satımı da artışını sürdürdü. Sektör, Bursa’da bir önceki yıla göre yüzde 50’lik artışla 700 milyon dolar ihracata imza attı.” diye devam etti.

Kimya ve Kauçuk Ur-Ge’lerinde Yaklaşık 80 Firma Var

Oda olarak sektörün dış ticaretini güçlendirmenin yanı sıra sektörün rekabetçiliğini artırmak adına adımlar attıklarını dile getiren Gülmez, kimya ve kauçuk sektörüne yönelik 2 farklı Ur-Ge projeleri olduğunu, yaklaşık 80 firmanın da söz konusu kümelenmeler içinde yer aldığını ifade etti.

Kimya UR-GE Projesi çerçevesinde Bulgaristan, G. Afrika, Kenya, Romanya ve Rusya’da alım heyeti organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyleyen Gülmez, “2022’de hedef pazarlara yönelik alım heyeti organizasyonları planlarken, eğitim ve danışmanlık hizmetlerimiz firmalarımızın kurumsal yapısının güçlenmesine ciddi katkı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Sektör, Ur-Ge ile Yeni İhracatçılar Kazandı

Toplantıda söz alan BTSO Kimya Konseyi Başkanı İlker Duran ise, toplantının yapıldığı GUHEM’in yeni neslin uzay havacılık alanında merakını uyandıracak model bir proje olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

BTSO bünyesinde faaliyetlerine devam eden Kimya Konseyi’nin sektör, üniversite ve kamu kurumlarını aynı masada bir araya getirdiğine dikkat çeken Duran, “Bursa’mız sektörde önemli markalara sahip bir kent. Konsey olarak sektörümüzün gelecek hedeflerine güç katan çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kimya sektörü UR-GE projesi kapsamında gerçekleştirilen projelerde başarılı sonuçlar elde etti. Bu süreçte hiç ihracat yapmamış firmalarımızı ihracat yapar hale geldi. Özellikle B2B organizasyonlarından çok verimli sonuçlar aldık.” diye konuştu.

BTSO ile İş Birliğimiz Büyük Önem Taşıyor

Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Hüseyin Şanverdi de gerçekleştirdiği konuşmasında sektörün, Türkiye’de otomotivden sonra en çok dış satım gerçekleştiren sektör olduğunun altını çizdi.

Bölgede sektörün dış satımının artışta olduğunu bildiren Şanverdi, Bakanlık tarafından ihracatçılara mevcut ihracatlarını artırmaları ve ihracat pazarlarına giriş yapma noktasında ciddi destekler verildiğine değinerek BTSO ile yapılan etkinliklerin kamu ve özel sektör arasında sahip olunan bilgileri, deneyimleri pekiştireceğine, sorunların çözümüne katkıda bulunacağına ve en önemlisi de dış ticaretin aksamadan devam etmesine yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Konsey üyelerinin fikir alışverişinde bulunmasıyla tamamlanan toplantının ardından üyeler, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kaynak : stendustri.com.tr

361 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!