Dayanıklı çimento için önemli çalışma

dayanikli-cimento-icin-onemli-calisma

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Alper Bideci ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Sallı Bideci Estonya’nın Başkenti Talinn’de düzenlenen Uluslararası Bitimlü Şist Sempozyumu’na katılarak yaptıkları çalışmaları sundular.

Öğretim üyeleri birlikte hazırladıkları “Bitümlü Şist Külü Katkılı Çimentolarla Yapılan Betonların Donma-Çözülme Tesirleri Altında Davranışları” başlıklı bildiri oldukça ilgi çekti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Alper Bideci, çimentoların içine mineral esaslı katkı maddeleri katmak suretiyle çimentonun özelliklerini değiştirebilme, atık katkıların çevreye zararlarını önleme ve çimento miktarında artış sağlama gibi yararlar sağlandığını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Alper Bideci, “Bu temel düşüncelerden hareketle, bitümlü şistli kayaçların akışkan yataklı termik santrallerde yakılmaları sonunda meydana gelen külün yüzde 15 oranında Portland çimentosuna katılabilirliği, kimyasal olarak kanıtlanmış çalışmanın bir parçası olarak; BŞK’nın betonların özelliklerine olabilecek etkilerinin yönü ve şiddetini anlamak için bu çalışma yapılmıştır. Bu amaçla, içerisine yüzde 0, 10, 20 ve 30 oranlarında BŞK katkılı CEM 42,5 çimentosu ile üretilen beton numuneler üzerinde donma-çözülme deneyleri yapılmıştır. Söz konusu deneylere dayalı olarak ağırlık kaybı faktörü, pres ve ultrasonik test yöntemleriyle ilişkilendirilmiş bağıl elastikiyet modülü kaybı bulunarak neticeye varılmak istenmiştir. Sonuç olarak CEM 42,5 çimentolarına yüzde 15 oranında BŞK katılmasıyla elde edilen çimentolarla yapılan betonların donma-çözülme etkilerine dayanıklılığının, CEM 42,5-Kontrol numunesinden daha fazla olduğu görülmüştür” dedi.

Kaynak : beyazgundem.com

Okumanızı Öneriyoruz

Maden Havuzları Yaban Hayatı için Cıva Maruziyet Riskini Artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre, Peru’nun Amazon’unda küçük alüvyal altın yatakları için kazı yapan madenciler tarafından …