Büyük Bir Değişim ile, Norveçli Statoil Firması İsminden “Oil” Kelimesini Atıyor

Büyük Bir Değişim ile Norveçli Statoil Firması İsminden Oil Kelimesini Atıyor

Statoil adı, yönetim kurulu üyelerinin önerileri ile, “Equinor” olarak değişecek.

Enerji devinin hisselerinin çoğunu elinde bulunduran Norveç hükümeti değişimi savunuyor.

Enerji devi Statoil’in yönetim kurulu üyeleri firmanın isminin “Equinor” olarak değiştirilmesini önerdiler. Yeni isim, şirketin eşitlik (equality) ve denge (equilibrium) gibi kelimelerin başında bulunduğunu söylediği “equi-“ ve Norveçli kökenini yansıtan “nor”un birleşiminden oluşuyor.

Statiol’un kurucusu ve CEO’su Eldar Saetre Perşembe günkü açıklamasında “Bugün bizim için tarihi bir gün, Statoil bize tam 50 yıldır iyi hizmet verdi” dedi.

Gelecek 50 yıla bakarak, küresel enerji geçişini ve büyük bir enerji şirketi olarak nasıl gelişmekte olduğumuzu düşündüğümüzde, ismimizi değiştirmek doğal görünmeye başladı.

Yeni ismimiz “Equinor” bizim mirasımızı, değerlerimizi ve gelecek için amaçladıklarımızı yansıtıyor.

Yeni isim 15 Martta şirketin yıllık genel toplantısında şirket hissedarlarına sunulacak. Statoil’in baş hissedarı, Norveç Hükümeti’nin, bu kararın lehinde oy vereceği bekleniyor. Statoil çalışanlarını organize ve temsil eden beş sendika da önerilen isim değişikliğini desteklediklerini söyledi.

Statoil, amacının, dünyanın “en karbon-verimli petrol ve gaz üreticiliğine yükselmek” olduğunu belirtti. Aynı zamanda dünya çapında yenilenebilir enerji projeleri geliştirmekte ve 2030 yılına kadar toplam sermayesinin yüzde 15 ila 20 arası miktarını yeni enerji çözümlerine yatırmayı ummaktadır. Firma ekim ayında dünyanın ilk yüzer rüzgar gülü santrali olan Hywind Scotland ‘ın İskoçya şebekesine enerji göndermeye başladığını duyurdu.

Saetre, kendimizi uzun vadeli değer yaratan ve düşük karbon değerli bir gelecekte de rekabet edecek olan bir konumda gördüğümüz için hem mirasımızı ve değerlerimizi kapsayan hem de gördüğümüz fırsatları yansıtacak yeni bir isim arayışına girdik. Saetre “Eminim ki “”Equinor”” ismi geleceğin enerjisini şekillendirme strateji ve vizyonumuzu destekleyecektir.

Statoil ismini değiştiren en son büyük enerji şirketidir. Örneğin Danimarka’nın elektrik üreticisi Orsted önceden Dong Energy olarak bilinirdi. Bu isimdeki “Dong” kelimesi, Danimarka Petrol ve Doğal Gaz kelimelerinden gelmekteydi. Her şey ekimde değişti. Şirket, yeşil enerjiye doğru dönüşüm süreci neticesinde, 2023’e kömürsüz çalışacağını ve üretime dönük petrol ve doğal gaz işini bıraktığı için eski isminin “artık şirket için uygun olmadığını” söyledi.

Kaynak : cnbc.com

563 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!