Grafen Boya ile Sadece 10 Dakikada Daha Sağlıklı Saçlar

Grafen Boya ile Sadece 10 Dakikada Daha Sağlıklı Saçlar

Fotoğraf : Sağda indirgenmiş grafen oksit ile işlenmiş bir saçın ve solda grafen oksit kaplanmamış bir saçın taramalı elektron mikroskobu görüntüleri. Grafen oksit, siyah boyanan saçların etrafına sarılabilir.

Grafen oksit saç boyası toksik değildir, aynı zamanda antistatik ve ısı iletkenliği özellikleriyle de saça renk verir.

Toksik olmayan, zararsız, hızlı uygulanabilir ve dayanıklı olan bu boya aynı zamanda saçın antistatik olmasını sağlar ve termal iletkenlik özelliğini arttırır;  ABD ve Çin’den araştırmacıların iddiasına göre grafen bu özellikleriyle mükemmel bir saç boyası yapımını sağlar.

Çoğu saç boyası, bazıları toksik olan veya alerjik reaksiyonlara neden olabilen anilinler ve fenoller gibi bir dizi organik bileşik içerir. Birkaç yıkamanın ardından saç renginin kaybolmasını önlemek üzere, saç pullarının(kütikül) açılması için amonyak kullanılır ve böylece boyanın saç liflerine yayılması sağlanılır – bu işlem saçın yapısına kalıcı bir şekilde zarar verebilir.

Kaplanmamış, ağırlıkça %0.025 ,ağırlıkça %0.05 ,ağırlıkça %0.125 ,ağırlıkça %0.25,ticari boya

İndirgenmiş grafen oksit ve kitosan esaslı boya,daha fazla nano malzeme kullanımıyla birlikte aşamalı olarak koyu bir renklendirme sağlar. En sağda gösterilen ticari boya

Northwestern Üniversitesi’nden Jiaxing Huang ve meslektaşları,indirgenmiş grafen oksitin bu problemleri çözebileceğine inanıyor. 30’dan fazla yıkama için kalıcı bir renk üretmek amacıyla 2 μm kalınlığında, toksik olmayan tabakalar saç millerinin etrafına sarılır.Üstelik, grafen esaslı boya saça bazı özel özellikler kazandırır: grafen oksit elektriksel olarak iletkendir ve uçuşan saçlardan sorumlu olan yükü dağıtır. Ve malzeme, saçın ısınma ve soğuma derecelerini artırır.

Grafen oksit şeffafken, C vitamini ile kısmen indirgenerek koyu siyah bir renk alır. Huang’ın saç boyası karışımı da karbon tabakalarının saç proteini keratin ile dayanıklı bir bağ oluşturmasına yardımcı olan kitosan içerir.

Ekip boyadaki grafen miktarını değiştirerek, sarı saçları orta kahverengiden siyaha doğru herhangi bir tonda boyayabilirdi. Organik boyaların uygulanması yaklaşık bir saat süren uzun bir işlem olurken, grafen ile saç boyanması 10 dakika kadar hızlı olabilir. Boya karışımı püskürtülebilir yada tarak ile uygulanabilir ve renk, saçlar kurutulduktan sonra etkisini gösterir.

Huang’ın ekibi grafen kaplı saç tellerinin giyilebilir elektronikler, enerji depolama veya algılama cihazları için bile kullanılabileceğini öne sürüyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Makine Öğrenmesi Algoritması Kullanımıyla Virüslerin Hızlı Tespiti Gerçekleştirildi

Devam eden küresel pandemi, COVID-19’a neden olan patojen SARS-CoV-2 virüsünü teşhis edebilen ve onu diğer …