Camlarda Enerji Toplamak için Kullanılabilen Bir Malzeme Geliştiriyor

Los Alamos merkezli şirket, camlarda enerji toplamak için kullanılabilen bir malzeme geliştiriyor.

Hunter McDaniel laboratuarda duruyor. Los Alamos Şirketi, 325.000 $ ‘lık faizsiz kredi ile şirkete yardım ediyor, böylece UbiQD kentin endüstri parkındaki binasını satın alabilir ve üretim alanını yenileyebilir.

Camlarda Enerji Toplamak için Kullanılabilen Bir Malzeme Geliştiriyor

Şirket, güneş enerjisi üretmek için pencerelerde kullanılabilen bir tür kuantum noktaları için patent ve lisans sahibidir. Burada gösterilen noktaların nasıl pencere camının ışığı daha iyi yakalamasına imkan verdiğinin bir örneğidir.

Camlarda Enerji Toplamak için Kullanılabilen Bir Malzeme Geliştiriyor

UbiQD’nin kurucusu ve başkanı Hunter McDaniel, müşterilere gönderilen kuantum malzemesinin bir örneğini elinde tutuyor. On bin nokta insan saçı genişliğindedir. By Bruce Krasnow – The New Mexican

Hunter McDaniel, güneş enerjisini dünyanın en büyük şehirlerine genişletmeye yardımcı olan kişi olmayı çok istiyor.

Ancak gökdelenlerle dolu yoğun kent merkezlerine baktığında, güneş panellerini veya diğer cihazları alabilecek pek çok çatı görmüyor.

McDaniel, ışığı elektriğe daha iyi odaklamak için pencerelere katlanabilen bir malzemeye öncülük eden Los Alamos merkezli şirketin kurucusu ve başkanıdır. Kurduğu şirketi Los Alamos Ulusal Laboratuarından (UbiQD) yardım alarak, kentsel yerlerde güneş camlarının tasarımının yanı sıra şebekeden uzaktaki seralar geliştirmenin en iyi yolu olarak görüyor.

“New York’a bakın, güneş çatılarını göremezsiniz” dedi. Çatılar güneş boşlukları değil, toplumsal mekanlar… İnsanlar partileri orada yapmak istiyor. ”

McDaniel, otel tasarlayan ve güneş pencereleri ile ilgilenen mühendisler ve mimarlar ile görüşmeler yapsa da, teknoloji üretim için henüz hazır değil. Ancak, daha büyük bilim – kuantum noktaları üretimindeki ilerlemeler – Ubiquitous Quantum Dots’un kısaltması olan UbiQD’yi ilerletiyor.

Kuantum noktaları, bilgisayar konsolları ve ekranları gibi ürünlerde ışığı manipüle etmek ve kırmak için bilim ve üretimde kullanılan bir nanomateryaldir. Nokta büyüklüğüne ve kompozisyonuna bağlı olarak, geniş bir ışık yelpazesi yayabilir ve daha sağlam bir görüntü için büyük TV ekranlarında giderek daha fazla kullanılırlar.

Ancak çoğu nokta kadmiyumu önemli bir bileşen olarak kullandığından, McDaniel, toksik olduğunu ve bu toksisite yüzünden imalatta nasıl kullanılabileceği konusunda sınırlı olduklarını belirtti.

McDaniel akademik ve mesleki kariyerini, toksisitesi düşük olan ve daha tehlikeli kadmiyum yerine bakır, çinko ve kükürt içeren daha iyi bir kuantum noktası bulmak için çalışıyor.

Babası bir enerji şirketi için dünyayı gezdi ve McDaniel, Afrika, Kaliforniya, Teksas’ta yaşadı ve Bangkok, Tayland’daki uluslararası bir liseden mezun oldu. Kimya seti olan bir çocuk gibi, Santa Barbara Kaliforniya Üniversitesi’nde malzeme bilimi, fizik eğitimi ve elektrik mühendisliğine yöneldi. Daha sonra doktorasını Illinois Üniversitesi’nde sürdürdü.

Kuantum bilgisine daha çok ilgi duyduğundan, “Malzemelerin her şey olduğunu fark ettim” dedi ve kuantum noktaları üzerine araştırmalarına odaklandı. “Harikaydı,” dedi. “Bu tam olarak istediğim şeydi.”

Los Alamos Ulusal Laboratuarı’nda doktora sonrası araştırma programına başladı, çünkü Illinois’teki danışmanı Victor I. Klimov’u tanıdı, LANL’de Nanoteknoloji ve İleri Spektroskopi Ekibinin kuantum noktaları ve lideri alanında dünyanın uzmanlarından biri.

LANL araştırmacıları, güneş enerjisi teknolojisini keşfetme misyonunun bir parçası olarak kuantum noktası araştırmalarında öncülük etmektedir. McDaniel bu araştırmanın büyük bir parçasıydı ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden patent teknolojisinin bir kısmına Sharp Electronics’in verdiği hibe parasının bir miktarını dahil etti.

Ancak laboratuara olan bağlılığı azaldığından, Sharp’in bilimle olan ilgisinin zayıflamış olduğu anlaşıldı ve bunun sonucunda McDaniel’in düşük toksik kuantum noktalarından öğrendiklerini ticarileştirmek için az çaba olacaktır. LANL ürünleri piyasaya sunmaz, ancak bir teknoloji transfer bürosu aracılığıyla, özel şirketleri kurmalarına yardımcı olmak için lisans anlaşmalarıyla ilgili bilim insanlarıyla birlikte çalışır.

McDaniel’in daima girişimci bir eğilimi vardı; Kazanç çağrılarını dinliyor ve teknoloji şirketlerini takip ediyor. Kendisini bir risk alma sorumlusu olarak görüyor ve bir kariyer olarak kuantum noktaların gelişimini sürdürmeye karar veriyor.

Laboratuardan Ekim 2014’te ayrılmış ve New Mexico Uluslararası Ticaret Birliği’nden taahhüt ve aile üyelerinden küçük bir yatırım alarak şirketini kurmuştur, devletin bilimsel araştırmalarını artırmayı amaçlayan üç devlet üniversitesi tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

UbiQD, kendi laboratuvar çalışmalarını yürüten Singapur’daki bir teknoloji şirketinden kuantum noktaları için ilk siparişini aldığında, 2015 yılının başında idi. O zamandan beri New Mexico’daki sponsor yatırımcılardan daha fazla destek aldı ve Ulusal Bilim Vakfı ve Enerji Bakanlığı’ndan para bağışlandı.

Geçen hafta, Los Alamos Şirketine  Los Alamos Endüstri Parkı’ndaki 9.000 metrekarelik bina satın alıp yenilemek için Devlet Ekonomik Geliştirme Departmanı’ndan 125.000 dolar hibe ile eşleştirilecek 325.000 dolarlık faizsiz bir kredi vaadinde bulundu.

Projenin toplam maliyeti, satın alım için 650.000 $, makine, malzeme ve ekipman için ise 250.000 $ ‘dır.

McDaniel, şirketin şu anda bir bankaya giremeyeceğini söyledi çünkü yetersiz teminat var, bu yüzden ilçenin yardımı ve devlet başarısı aynı değere denk geldi. Los Alamos Şirketi’nin ekonomik kalkınma yöneticisi Joanie Ahlers, ortaklık UBIQD’nin sermayesini, kendi kuantum noktalarının üretimini artırmak için ihtiyaç duyulan daha fazla laboratuar alanı ve temiz odalar için ekipman satın almak ve binayı yenilemek için kullanmasına izin vereceklerini söyledi.

McDaniel, parçacıkların küçücük olduğunu, insan saçının genişliğine 10.000 kuantum nokta uyduğunu söyledi. Araştırma için kullanılan bir gram 1,500 dolara satılıyor.

“Üretime oldukça hızlı bir şekilde geçiş yapmak zorundalar,” dedi Ahlers.

Şirketteki sekiz çalışanın altısının Los Alamos’ta ev satın aldığını ve McDaniel, toplulukta kalmak ve orada büyümek istediğini söyledi. “İlçe, bunun büyük bir geleceği olan sağlam bir şirket olduğunu hissetti,” dedi Ahlers.

Büyüme, kuantum noktaları içeren pencere teknolojisini geliştirmek için bir Ulusal Bilim Vakfı hibesinin ikinci aşamasını karşılamak için gerekli olacaktır. Pencereleri fotovoltaik hale getirmek için, renkli plastik ince bir tabaka üzerine bağlanırlar ve iki cam levhanın arasına yerleştirilirler.

Camın köşesine küçük bir güneş pili gömülüdür. Fikri göstermek için, McDaniel plaka üzerinde bir el feneri parlatabilir ve bir voltmetre takabilir.

Pencereleri piyasaya sürmenin anahtarı, her yerde bulunan bir renk tonu ile kesintisiz bir ürüne sahip olmaktır. McDaniel, “Tam olarak aynı görünmesi gerekiyor, sadece elektrik üretiyoruz” dedi.

McDaniel, olası diğer uygulamalar olduğunu söyledi. Örneğin, bazı yapraklı yeşillikler, ıspanak ve domateslerin kırmızı ışıkta daha iyi büyüdüğüne dair bazı göstergeler var. “Seraların rengi olarak kırmızı görüyoruz” dedi. “Elektrik üretebiliriz, fakat aynı zamanda ürün büyümesini iyileştirebiliriz.”

Düşük toksik bir kuantum nokta da, durdurma işaretleri, yol işaretleri ve bisiklet reflektörleri gibi şeylerde daha parlak olmasını sağlamak için uygulamalar yapabilir ve böylece daha etkili olur.

McDaniel, UbiQD ürünlerin pencereler haline gelmesini beklemediğini, ancak çekirdek teknolojinin sahipliğini korurken endüstri ortakları bulacağını söyledi.

Ancak pencere teknolojisinin, dünyanın enerji hakkındaki düşünce şeklini ortadan kaldıran bir ilerleme olabileceğini söyledi.

“Biz bunu her yerde üretebilirsek, gelecekte enerjiyle ilgili çok fazla endişelenmememizi isteyebiliriz” dedi.

Kaynak : taosnews.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.