Çayınızı Nasıl Alırsınız?

Çayınızı Nasıl Alırsınız

Çay mükemmel bir içecektir. Acı ve sert veya tatlı ve yumuşak; çalışırken yüksek kafein içeriğine sahip bir çeşit veya akşam vakti daha kafein içeren bir çay içebilirsiniz(seçebilirsiniz). Yaz aylarında serinletici bir buzlu çay yapın ya da sıcak demleyin ve Dr. Sheldon Cooper’a göre sosyal konvansiyonun gerektirdiği şekilde üzgün bir arkadaşınıza hizmet edin. Bir bardak çayın, ait olduğu bölgenin, zamanına ve kültürüne göre birçok farklı çeşitleri vardır.

Siyah çayın en çok bilinen türü, Camellia sinensis yapraklarının önce kurutulup sonrada fermante edilerek elde eldilmiş halidir.

Çayınızı Nasıl Alırsınız

Siyah çaydaki temel fenolik bileşikler, fermantasyon işlemi sırasında oluşan tanenler, çoğunlukla theaflavinler ve thearubiginlerdir. Bunlara benzer fenolik bileşikler, bitkiler tarafından böceklerden korunmak için üretilen doğal savunma bileşikleridir ve insan sağlığında da bazı önemli biyolojik rollere sahiptirler. Vücudumuzdaki DNA’ya, proteinlere ve hücre membranlarına zarar verebilen serbest radikallere karşı antioksidanlar ve anti-inflamatuarlar gibi davranırlar.

Çayınıza ekleyeceğiniz süt, limon dilimi veya buzlu çeşitleri, içeceğinizin tadını ve nasıl görüneceğini belirler.

Sütlü

Biraz krema veya yarı yarıya eklenen süt siyah çayın en popüler ilavesidir. Süt, çayın fenolik bileşikleriyle moleküler düzeyde tepki veriyor, tadı yumuşatıyor ve daha az sıkışıyor. Çay yapraklarından dağılmış olan fenolik bileşikler, süt proteinlerine(kazein ve peynir altı suyu) bağlanır ve damak tadlarımıza erişemez hale gelir, böylece onları tadamayız.

Yapılan araştırmalara rağmen çay fenollerinin süt proteinlerine bağlanma mekanizması ve bu bağlanmanın fenollerin anti-oksitleyici(anti-oxidizing) özelliklerini etkileyip etkilemediği belirlenemedi.

Limonlu

Bazı insanlar çaylarına  mayhoşluk,tazelik katmak için limon dilimi veya limon suyu ekler. Limon, siyah çayın pH dengesini ve thearubigines’lerin yapısını değiştirdiği için, çayın rengi de açılır. Thearubigin bileşikleri zayıf asitlerdir. Bu bileşiklerin hidrojen atomlarının bir kısmı suyla etkileştiğinde, nötr olduğu renkten daha koyu bir renge sahip negatif yüklü bir molekül bıraktığına işaret eder. Güçlü bir asit olan limon suyu daha fazla hidrojen iyonu bırakır ve bu iyonlar negatif thearubigin iyonları tarafından alınarak daha hafif renkte görünmesini sağlar.

Buzlu(soğuk) Çay

Yeni demlenmiş sıcak çayınıza buz ilave ederseniz, düşük sıcaklıklarda kafein ve teaflavin arasında opak bir kompleks oluşacağı için çay bulanık hale gelecektir. Bu bulanıklık sizi rahatsız ederse çayınızı birkaç saat boyunca oda sıcaklığında demleyin. Soğuk suda demlemek sıcak suda demlemekten daha az kafein ve teaflavin oluşturur, bu nedenle kafein ve teaflavin kompleksleri çayda görünür hale gelmek için yeterli miktarda oluşmadığı için daha berrak bir çay elde edeceksiniz.

Kaynak : discovermagazine.com

645 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!