NASA İleri 3B Baskı Teknolojisiyle Uzayı İnşa Ediyor

NASA İleri 3B Baskı Teknolojisiyle Uzayı İnşa Ediyor

Fotoğraf: ICON’un, iniş pistleri ve yaşam alanları da dahil olmak üzere, 3B baskı ile üretilen altyapının kavramsal ay üssünündeki illüstrasyonu

NASA’nın MMPACT projesi ile dünya dışı inşaat yeni bir seviyeye taşınıyor. Bu proje, uzayda 3B baskı fizibilitesini belirlemek için çeşitli işleme ve baskı teknolojileriyle ay toprağı simulantını test edecek. 

1 Aralık 2020’de NASA’nın bir inşaat teknolojileri şirketi olan ICON (Austin, Texas, US) ile, Ay’ın ve Mars’ın gelecekteki keşiflerini destekleyebilecek uzay tabanlı ve büyük ölçekli bir eklemeli yapı sisteminin araştırılması ve geliştirilmesi üzerinde çalıştığı duyuruldu. Şirket, çoktan Dünya üzerinde ev ve yapı topluluğunu 3B baskı metoduyla üretti ve NASA’nın Dünya ötesindeki uygulamalar için uyumlu inşaat metodları ve teknolojilerini gösteren 3B Baskılı Habitat Yarışması’na katıldı. 

NASA’ya göre, Ay’da iniş pistleri, yaşam alanları ve yolları inşa etme prosesi büyük ihtimalle Dünya’daki alışılmış bir inşaat alanından farklı gözükecek. Bunu akılda tutarak, Artemis programının bir parçası olarak NASA’nın Ay’da sürekli bir varlık oluşturmak için gereken ana yüzey elemanlarına yönelik bir konsepti vardır. Bu, astronotların daha fazla keşfetmesine ve bilimi daha iyi bir şekilde yürütmesine olanak tanıyan bir hareketliliği vurgulamaktadır. 

“Gelecekteki misyonumuzda başarılı olmak için, bugün yeni ve en son teknolojilere yatırım yapmalıyız.” dedi NASA’nın Uzay Teknolojileri Misyon Direktörlüğünün bir parçası olan Oyun Değiştirme Geliştirme Programı’nın yöneticisi Niki Werkheiser. “Kısa vadeli araştırma ve geliştirme zamanı geldiğinde diğer dünyalarda inşaat kabiliyetlerini geliştirebilmemize yardımcı olacak.” diye ekledi.

Başka bir ABD devlet kurumu da, bu teknolojiye ve Dünya’daki uygulamalarına ilgi duyduğunu ifade etti. ABD Hava Kuvvetleri, ICON’u yaşanabilir ve uygulanabilir yapıların 3D baskısını genişletmek için çift kullanımlı Küçük İşletmeler Yenilik Araştırmaları (SBIR) sözleşmesiyle ödüllendirdi. NASA’nın finansman sağlamaya katıkıda bulunduğu sözleşmenin bir kısmı Dünya tabanlı ve Dünya dışı uygulamalar arasındaki ortak noktaları keşfedecek. ICON ayrıca bu girişime yatırım yapacak. 

NASA İleri 3B Baskı Teknolojisiyle Uzayı İnşa Ediyor

Fotoğraf: Colorado Madencilik Okulu ve ICON tarafından NASA’nın 3B Baskılı Habitat Yarışması için geliştirilen bir Mars yaşam alanı konseptinin illüstrasyonu

“Birden çok devlet kurumu arasında olan güç birliği ve masraf paylaşımı, zaman çizelgesini hızlandırmaya ve ortak ilgi alanımız olan çekirdek kabiliyetlerimizi daha erken hayata geçirmeye olanak sağlamaktadır. Birlikte, hem Dünya’da hem uzayda insanlığa fayda sağlayacak olgun teknolojilere yardımcı olacağız” dedi Werkheiser. 

ICON, Ay’dan Mars’a Gezegensel Otonom İnşaat Teknolojileri (MMPACT) projesi kapsamında, çeşitli işleme ve baskılama teknolojileri kullanarak ay toprağı simultantını test etmek için NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi ile birlikte çalışacak. NASA, MMPACT projesi kapsamında endüstri, hükümet ve akademik kurumlarla iş birliği yapmaktadır. 

“Ay’da veya Mars’ta altyapı inşa edebilen büyük ölçekli 3B yazıcı geliştirmenin uygulanabilir olduğunu kanıtlamak için teknoloji hazırlılık düzeyini ve test sistemlerini artırmak istiyoruz. Ekip tam ölçekli bir eklemeli yapı sistemi için prototip elemanlarının tasarımı, geliştirilmesi ve gösterilmesinde ay simultantı testinden öğrendiklerimizi kullanacak.” dedi Marshall Bilim ve Teknoloji Ofisi müdür yardımcısı Corky Clinton.

Gelişmeye bağlı olarak, NASA ICON’u ek fon ile ödüllendirebilir ve ay yüzeyinde test fırsatı imkanı sunabilir. 

ICON’un kuruluşundan bu yana dünya dışı inşaat hakkında düşüncelerimiz vardı. Diğer dünyalarda inşaat yapmayı öğrenmenin ayrıca bu dünyada karşılaştığımız yerleşim zorluklarını çözmek için de bir dönüm noktası olacağından eminim. Bunlar karşılıklı olarak birbirini güçlendiren çalışmalardır. Bazen en büyük sorunlar için sadece ayaklarımızın altına değil, gökyüzüne bakmamız gerekiyor.” dedi ICON’un kurucu ortağı ve CEO’su Jason Ballard. 

SBIR ödülü, NASA’nın 3D Baskılı Habitat Yarışması’nın 3. Aşaması sırasında ICON’un ticari faaliyetlerine ve gösterilerine dayanacaktır. Mücadele için ICON, Colorado Madencilik okulu ile ortaklık kurdu ve ekip su ile doldurulduğunda yeterince sızdırmazlık sağlayan, 3B baskı ile üretilmiş bir yapı örneği ile ödül kazandı.

“Geçmişteki NASA yarışmacılarının hükümetle başka şekillerde çalışmaya devam ettiğini görmek ümit verici. Uzayda ve Dünya’da karşılaştığımız zorlukları çözmek için geleneksel havacılık sektörü dışındaki gruplara ulaşmaya yönelik yaklaşımımız, NASA’nın teknoloji geliştirme girişimlerini daha iyi bir seviyeye getirmek için benzersiz işbirliklerine yol açabileceğini gösteriyor.” diye belirtti NASA’daki ödüller ve yarışmalar program yöneticisi Amy Kaminski. 

Kaynak: compositesworld.com

588 Kez Okundu

Nursima Yıldız

1996 yılında Ankara’da doğdum. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Lisans dönemim sırasında Erasmus+ programı ile 1 dönem Polonya - Czestochowa Üniversite’sinde okudum. Şu anda da Roma Sapienza Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Kimya sektöründe dünyada ne tür gelişmeler olduğunu daha yakından takip etmek ve bu gelişmelerle alakalı Türkçe kaynak oluşturmaya yardımcı olmak adına İnovatif Kimya Dergisi ekibinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilgi alanım olan malzeme bilimi hakkındaki haberleri paylaşacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!