CERN’de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Heyecanı

cern de buyuk hadron carpıstiricisi heyecani

CERN Genel Müdürü Heuer, teknik çalışmaların tamamlanarak 2 hafta içinde Büyük Hadron Çarpıştırıcısının yeniden çalışmaya başlayacağını duyurdu.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Genel Müdürü Rolf Heuer, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve “Higgs Bozonu” adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın iki hafta içinde yeniden çalıştırılacağını bildirdi.

CERN’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Heuer, iki yıl aradan sonra teknik çalışmaların tamamlandığını, çok heyecanlı olduklarını ve yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Heuer, “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı bu ay içinde yeniden çalıştırılacak. İki hafta içinde çalıştırmayı umuyoruz” dedi.

İkinci üç yıllık çalıştırma için hazırlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın iki yıl aradan sonra ilk çalıştırmaya göre neredeyse iki kat daha fazla enerji ile çalışacağına dikkati çeken Heuer, “Doğa bize nazik davranırsa bu yeni enerji seviyesi ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, fizik ve gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açacak” diye konuştu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Direktörü Frederick Bordry ise tüneldeki parçacıkların mart ayının sonunda yeniden dönmeye başlayacağını ancak parçacık, yani enerji çarpışmalarının mayıs ayında gerçekleşeceğini söyledi.

Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan 27 kilometrelik bir halka şeklinde tasarlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın çalıştırılması için – 271 derecelik sıcaklığa ulaşması gerekiyor. CERN, aralık ayında yaptığı açıklamada, bu sıcaklığa neredeyse ulaşıldığını duyurmuştu.

CERN’de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013’te “Higgs Bozonu” keşfedilmişti.

Kaynak : trthaber.com

859 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!