Ceset Böceklerinin Yüksek Çözünürlüklü Kütle Spektroskopisi ile Analizi Ölüm Araştırmalarını Hızlandıracak

Ceset Böceklerinin Yüksek Çözünürlüklü Kütle Spektroskopisi ile Analizi Ölüm Araştırmalarını Hızlandıracak

Ceset yiyen böcekler ve yumurtaları bazen ölüm soruşturmasının tek şahidi olabilir.Entomologlar, larvaların, yumurtaların ve böceklerin iç içe yığınlarını ayırır ve sıcaklık ile nem ölçümleri sonucunda ölüm zamanını tahmin edebilir.Ancak bu çalışma, biyolojik materyali K.A.AD adlı özel bir karışımla dikkatle muhafaza etmeyi içeriyor. Hatta bazı yumurtaları tam erişkinliğe kadar büyütüp kesin türlerini belirlemek bile gerekebilir.

Albany Üniversitesi’ndeki bir kimyager ve ekibinin yeni bir çözümü var:Böcek yumurtalarındaki amino asidi tanımlamak için yüksek çözünürlüklü kütle spektrometresi (DART-HRMS) ile gerçek zamanlı doğrudan analiz kullanmak.Bu yöntem, bir ölüm mahallinde meydana gelen entomolojik sorulara anında cevaplar sağlayabilir.

Ekibin lideri Organik Kimyacı Profesör Rabi Musah çalışmalarını şu şekilde özetledi;‘’Böcek yumurta profillemesinin sürecini araştırmacılar için çok daha kolay, daha hızlı ve daha ucuz yapmak istiyoruz.Analizlerimiz yumurtalardan farklı çeşitlerde sinek türlerinin tanımlanması için hızlı kimyasal parmak izi tabanlı bir yöntemin ilk gösterimidir.’’

Manhattan bölgesinde bırakılan domuz karaciğer parçalarını kullanarak, altı farklı sinek türü ele geçirildi: Calliphora vicinia,Lucilia sericata,Lucilia coeruleiviridis,Phormia regina, Sarcophagidae,Phoridae.Laboratuvarda,sineklerin yeni yumurta bırakmasına izin vermek için taze karaciğer kullandılar.Bu yumurtalar daha sonra DART-HRMS analizine tabi tutuldu.

Bu cihaz, yumurtaların amino asit yığınlarının kimyasal işaretlerini belirlemelerine izin verir. Örneğin, altı farklı türün ortak olarak alanin, izolösin ve prolin gibi birçok bileşiğe sahip olduğu ortaya çıktı. Fakat diğer bazı bileşikler P. regina örneğindeki glutamin gibi türe özgüdür.

‘’Her türün doğal ölüm süreçlerinde kendi payı vardır. Phoridaeler çürümenin sonraki aşamalarında mevcutken, Calliphoridae böcekleri tipik olarak ilk anda belirmektedirler.’’ dedi Prof. Rabi Musah.

‘’Yaklaşımımız geleneksel analiz yöntemlerinin eksikliklerinin çoğunu ortadan kaldırır.Örnek hazırlama adımları veya özelleşmiş uzmanlık gerektirmez.Yumurtalar bir suç mahallinde toplandıkları haliyle hemen analiz edilebilir.’’ Diye devam etti Profesör Musah.

Daha önce yumurtalar adli tıp veri kaynağı olarak görünmüyordu ama kütle spektroskopisi cihazını kullanarak, ölüm araştırmacıları için yeni bir analiz kanalı açtılar.

Ceset Böceklerinin Yüksek Çözünürlüklü Kütle Spektroskopisi ile Analizi Ölüm Araştırmalarını Hızlandıracak

‘’Bildiğimiz kadarıyla hiç kimse DART-HRMS’yi böcek yumurtalarının analizi için kullanmamıştır.Böcek yumurtalarını cesetlerde ayırt etmek büyük bir adli öneme sahiptir. Her türün kendi gelişme zaman çizelgesi vardır.Bu nedenle, yumurta gibi entomolojik kanıtların tür tanımlaması, bir cesetin ne kadar süre önce öldüğünün tahmin edilmesine izin verebilir.’’ Dedi Prof. Rabi Musah.

Kaynak : forensicmag.com

284 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!